Каракас. След като Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за изпълняващ поста президент, политическата криза във Венецуела се разгорещи, но какво ще се случи оттук нататък зависи от САЩ и венецуелските военни, предава в коментар AFP.
В страна, която е в икономически колапс с 10 милиона на сто инфлация за 2018-та, председателят на Националното събрание Гуайдо в сряда заяви, че поема „формално националните изпълнителски власти“, за да сложи край на „узурпацията“ на Николас Мадуро. Мадуро, на свой ред, обвини Вашингтон, че стои зад опита за преврат и прекрати дипломатическите отношения със САЩ.
Ето и четирите сценария, които може да се приложат към ситуацията:
Преходът
Това решение е благоприятно за Гуайдо: създаване на "правителство на прехода", а след това и организиране на избори. Той настоява военните, които са най-силната подкрепа за Мадуро, да скъсат връзките си с „диктатора“, а в замяна да им даде амнистия.
Засега армията остава лоялна на държавния глава, който управлява страната от 2013-та година.
Ако тя му остане вярна, перспективите за промяна ще зависят от способността на опозицията да се обединява и да остане обединена, да променя очакванията си и да приема „дългосрочния преход“. Това е заявил Питър Хаким, президент на Inter-American Dialogue, мозъчен тръст със седалище във Вашингтон. Нещата може да се развият с голяма скорост, ако военните не са единни, но мнозина от тях ще искат амнистия, а някои висши служители Вашингтон обвинява и в корупция, нарушаване на човешките права и наркотрафик. Друг фактор, който ускорява пътя към прехода е, ако Доналд Тръмп наложи санкции за венецуелския петрол. САЩ изкупува една трета от общия му износ, като за 2018 година това се е равнявало на приблизително 510,000 барела дневно. Така ще се нанесе фатален удар на икономиката и ще се прекърши основната база, която поддържа Мадуро, според консултантите от Capital Economics.
Мадуро задържи властта
Дори и опозицията да се надява, че военните ще се обърнат срещу Мадуро, „това не е много вероятно“, според Майкъл Шифтър, също от Inter-American Dialogue.
След като социалистическият лидер бе избран през май 2018-та, неговият мандат приключва през 2025 г., като изборите бяха бойкотирани от опозицията и контестирани от ЕС и няколко латиноамерикански страни. Мадуро може да разчита на финансова подкрепа от своите съюзници в лицето на Китай, Русия и Иран. Венецуела изпраща за Китай средно дневно по 300,000 барела петрол и така изплаща дълг от 20 млрд щатски долара. Страната дължи и на Русия 10 и половина милиарда долара.
Пекин и Москва може да се „опитат да спасят режима, като предложат сериозни икономически реформи и преструктуриране на петролния бизнес“. Но този сценарий има и втори изход: двете сили може да пожелаят Мадуро да напусне поста и на негово място да дойде „по-малко токсичен политически лидер“.
Армията поема нещата в свои ръце
Ако тя оттегли подкрепата си за Мадуро, а опозицията остане разединена, военните може да поемат контрола „поне временно“.
"Тогава може да се разиграе най-лошият сценарий, при който ще се засилят репресиите, дори може да се стигне до граждански конфликт“, обявяват анализаторите от Inter-American Dialogue. „Има злини, които идват на власт заедно с паралелните правителства“, предупреждават те. Още повече, че Тръмп заяви, че „всички възможни варианти са на масата“. Това се тълкува и като вероятност за военна интервенция.
Преговори
Мадуро обяви, че е готов да се срещне със своя противник, но Гуайдо отказа всякакъв „фалшив диалог“.
Част от международната общност поддържа този сценарий: За ЕС управлението на Мадуро е нелегитимно, но все още предстои да признае Гуайдо за президент и призовава за „контактна група“ между двата лагера.Мексико и Уругвай също поддържат преговорния формат като възможност за решение.
Според анализаторите от Inter-American Dialogue най-добрият вариант е за „ продължителни преговори между една по-единна опозиция и едно правителство в отбрана". След 2014 година това ще е пети опит двете страни да преговарят. При повече успех, така може да се стигне до организирането на нови избори.
Превод и редакция: Ивелина Ватова