Газа Сити. Десетки хиляди жители на Ивицата Газа в събота се събраха край границата с Израел на протест, за да отбележат една година от началото на протестите и сблъсъците там, страховете от масово кръвопролитие там са преодолени след последните преговори под ръководството на Египет, предава френската агенция AFP.
Стрелба от израелска страна отне живота на четирима палестинци – един е убит при нощна демонстрация, а трима 17-годишни младежи – в сблъсъците късно в събота вечерта, ранените са 316. Това е обявил здравният министър в Газа Сити.
Все пак страховете от повторение на протестите и сблъсъците, които отнеха живота на повече от 60 палестинци на 14 май 2018 г., когато САЩ премести израелското си посолство в Йерусалим, не се оправдаха.
Израел разположи няколко хиляди войници покрай границата, заради приближаващата се годишнина и предстоящите на 9 април избори в еврейската държава.
Египет се опитва да посредничи между Израел и ислямската управляваща в Газа партия Хамас. Официални лица от нея заявиха, че е постигнато разбиране, което ще накара Израел да намали затегнатата блокада на Газа, ако протестите продължат като мирни.
Съботният протест е пети покрай границата, но мнозинството остана далеч от граничната ограда. На изток от Газа Сити малки групи от младежи се доближи до ограждението и се опита да го пробие, но бяха отблъснати от израелска страна със сълзотворен газ и огън. Протестиращите замеряха израелските войници с камъни.
Египетска делегация от представители на силите за сигурност, както и лидерите на Хамас Исмаил Хания и Яхя Синвар посетиха зоната на протестите, източно от Газа Сити. По данни от израелската армия „протестиращите и бунтовниците“ са били 40 000 души, а по войниците, които са изпълнявали задълженията си „съгласно стандартните операционни процедури“, са били хвърляни гранати и взривни устройства.

Договореното спокойствие

Протестиращите отбелязаха първата година от често пъти насилствените демонстрации, продължавали по цяла седмица, при които загинаха около 200 палестинци и един израелски войник. Поне 50 палестински деца бяха убити в Ивицата Газа от началото на протестите, по данни на организацията „Да спасим децата“. С приближаване на датата на тази годишнина Египет се опитва като медиатор да не допусне голямо кръвопролитие.
Висшият представител на Хамас Басем Наим определи съботния протест като „важно послание“ за това, че хиляди са се „събрали мирно, за да се чуе гласът им срещу насилието и наложената обсада на Газа“. Той потвърди, че Египет постигна напредък по въпроса Израел да допусне нова катарска помощ за Ивицата и да отмени някои ограничения.В замяна Хамас е длъжен да поддържа спокойствие и мирно протичане на пограничните протести. Друг представител на Хамас, Халил ал-Хаия, заяви, че се очаква в понеделник Израел да представи график, но от израелска страна няма коментар.
На 9 април в Израел ще се провеждат силно оспорвани избори, където ще се сблъскат интересите на премиера Бенямин Нетаняху и центриста Бени Ганц, бивш полицейски шеф. Нетаняху се опитва да избегне ескалацията, но е обвиняван, че е твърде мек спрямо Хамас от бившия военен министър Авигдор Либерман, който подаде оставка през ноември, един ден след като беше договорено спирането на огъня, с посредничеството на Египет.
Демонстрантите настояват на палестинците да се разреши да се върнат при семействата си, избягали или насила изгонени по време на войната от 1948 година, която доведе до създаването на Държавата Израел. Според Израел подобно масово завръщане ще сложи край на еврейската държава, затова мерките, които предприема, са необходими, за да се отбранява границата. Тя обвинява Хамас, че оркестрира насилието, но употребата на жив огън от израелските войници бе подложено на силна критика. През миналия месец ООН заяви, че съзнателната му употреба от израелски войници може да доведе до обвинения във военни престъпления.
Два милиона палестинци живеят в изтощената и бедна територия на Ивицата Газа, притиснати между Израел, Египет и Средиземно море. Анализаторите изтъкват отчайващо лошите условия за живот и липсата на свобода на придвижване като движещи протестите сили.
Израел, който води три войни с Хамас, повече от десетилетие е блокирал анклава, а Египет често пъти затваря другата врата на Газа към външния свят.
Хамас е обявена за терористична организация от САЩ, ЕС и други субекти в международните отношения. Много протестиращи през изминалата година се държат далеч от огражданията и демонстрират исканията си мирно, но нерядко се стига и да сблъсъци с войниците.

Превод и редакция: Ивелина Ватова