28-годишният австралиец Брентън Тарант се появи с белезници и бяла затворническа риза. Той седеше без да се помръдне, докато съдията четеше обвинителния акт, в който му се повдига едно единствено обвинение. Очаква се да му бъдат отправени и други обвинения.
Той е бивш фитнес инструктор, самопровъзгласил се като фашист. Понякога се обръщаше да огледа присъстващите в съдебната зала медии. Съдебното заседание, по време на което бяха направени кратки изслушвания, се провеждаше при закрити врати от съображения за сигурност.
Той не пожела да бъде освободен под гаранция и бе отведен в предварителния арест до следващото заседание, насрочено за 5 април.
42 души все още се намират в болница заради раните си. Сред тях е и дете на четири години. Нападението, извършено в петък, се смята за най-смъртоносното, което е предприемано срещу мюсюлмани в западния свят в наше време.
Извън съдебната сграда, която се охранява от тежко въоръжена полиция, синовете на 71-годишният афганистанец Дауд Наби настояваха за справедливост.
"Чувството, което изпитваме, е яростно.", според него. "Излиза извън границата на въображението. "
В събота премиерът Джасинда Ардерн поясни, че жертвите са от целия мюсюлмански свят – Турция, Бангладеш, Индонезия и Малайзия са предоставили консулска помощ.
Убит е един саудитски гражданин, а друг е ранен по собствени сведения на новинарския телевизионен канал Ал-Арабия.
Поне двама йорданци са сред убитите, по данни, съобщени от външния министър на тази държава. Говорителят на пакистанското МВнР Мохаммед Файсал е заявил, че пет граждани на държавата му се водят изчезнали.
Ардерн описа убийството, което сравни с пиянство, като терористична атака и каза, че стрелецът, който не присъства в никакви списъци и няма криминално досие, е купил законно две полуавтоматични оръжия, две пушки и винтовка. Тях именно той е използвал. Премиерът е пояснила, че "нападателят е имал издаден лиценз за притежание на оръжие“, издаден през ноември 2017-та, а оръжията е започнал да купува един месец по-късно. Тя е заявила категорично: „нашите закони за притежаване и ползване на оръжие ще бъдат променени“.
Заподозреният е документирал в крайно десен „манифест“ собствената си радикализация и две години на подготовка, която е преминала в продължителна и дълбока потайност. Той е заснел на видео в главната джамия на Крайстчърч как преминава от помещение в помещение, от жертва на жертва, стреляйки по ранените отблизо, докато те се борят да изпълзят навън, за да се спасят.
Още двама остават в предварителния арест, макар че не са ясни техните връзки с нападението. Трети човек, който е бил по-рано задържан, се оказва, че е бил сред публиката, но е имал огнестрелно оръжие и се е опитвал да помага.
В кола са били открити два експлозива и са неутрализирани от военните, докато полицията е нахлула внезапно за обиск в къща в Дънидин, в която се предполага, че е живял заподозреният.
"Ужасяваща касапница"
Целият свят изразява съболезнования за жертвите.
Американският президент Доналд Тръмп заклейми „ужасното клане“, при което „невинни хора умряха по такъв чувствителен начин“, но отрече крайно десният екстремизъм да се е превърнал в широко разпространено явление.
Говорейки в Сидни австралийският премиер Скот Морисън описва стрелеца като "десен екстремист и опасен терорист ".
Стрелецът е имал две мишени – джамията „Ал Нур“, където загинаха 41 човека, и втора, по-малка джамия в предградие на Линууд, където други седем също не са сред живите. Сред мъртвите има жени и деца.
Сред оцелелите са и 17 членове на отбора по крикет от Бангладеш. Тяхната среща в събота с отбора на Нова Зеландия бе отложена. Има и оцелял палестинец, който се е спасил, след като е видял как някой пред него е бил застрелян в главата: „Чух три бързи изстрела, после имаше десет секунди пауза и всичко почна отново“, казва той, но без да спомене името си. „След това хората започнаха да бягат“, е заявил пред френската телеграфна агенция.
От новозеландската полиция обявиха, че видеото, заснето от стрелеца, е „ крайно депресиращо“ и предупредиха уебюзърите, че ще им се повдигнат обвинения до 10 години затвор за споделяне на подобно „противно съдържание“. AFP потвърди достоверността на заснетия филм, който няма да разпространи.
Новозеландците са шокирани от случилото се. Те стават свидетели на не повече от 50 убийства годишно в страна с население от 4.8 млн. души и се гордеят, че живеят н сигурно и спокойно, приветливо място. Полицията предупреди мюсюлманите да не посещават джамиите „никъде в Нова Зеландия“ след нападенията в Крайстчърч. Петък е свещен ден за тях.
"Навсякъде има тела"
Нападението шокира местното мюсюлманско население. По-голяма част от него е пристигнала в островната държава като бежанци. Свидетел каза, че той е чул изстрелите докато се молел, а след това видял съпругата си мъртва на пътеката пред джамията. Друг човек сподели, че е видял как убиват децата му – „Имаше тела навсякъде“.
Масовите стрелби са изключително редки в Нова Зеландия, която затегна оръжейните си закони, за да ограничи достъпа до полуавтоматичното оръжие още през 1992 година, две години след като умствено разстроен човек изби 13 души в град Арамоана на Южния остров. В същото време всеки на възраст над 16 години може да кандидатства за стандартен лиценз за притежаване на оръжие, след като изкара курс за сигурност и премине през тест пред полицията.
Крайстчърч е относително малък новозеландски град, през 2011 година влезе в глобалната комуникация заради смъртоносно земетресение отнело живота на повече от 180 души.
Превод и редакция: Ивелина Ватова