В 2015 година Иран и шест световни сили се споразумяха за тежки ограничения на ядрените активности на Техеран, при което трябваше да се облекчат санкциите и икономическите им ефекти.
През май 2018 г. обаче президентът Доналд Тръмп обаче оттегли Вашингтон от сделката, която технически е озаглавена Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA), като наложи отново наказателни санкции за Ислямската република.
Останалите страни по ядрената сделка – Великобритания, Франция, Германия и Русия, заедно с ЕС, обаче настояха те да продължат работата си по нейното приложение.
"Отначало европейците възприеха JCPOA (ядрената сделка) като постижение, но може би не са готови за това, и със сигурност не са в състояние да се обявят против санкциите на САЩ,". Това Зафир е обявил в интервю за Khamenei.ir, официалният уебсайт на върховния лидер на Иран, аятолах Али Хаменей.
"ще продължим да настояваме европейците да спазват поетите от тях ангажименти. Европа трябва да знае, че не може да се плаши от поетите задължения и да не ги изпълнява, като излиза с няколко изявления и някакви непълни планове“, е допълнил ръководителят на външнополитическото ведомство на Иран.
Зариф, който е главен преговарящ от страна на своята държава в преговорите по сделката , обяви, че Иран ще продължи да притиска европейците да спазват совите ангажименти по нея, но е добавил, че „ние никога няма да имаме някакви надежди“ спрямо тях.
Зариф е казал в интервюто, че вместо към западните сили Ислямската република се обръща към совите традиционни партньори в лицето на Русия и Китай, като е пояснил: „бъдещето на нашата външна политика е в тази посока“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова