Френската телеграфна агенция коментира, че той прави намек за срещата на върха между него и Доналд Тръмп в Сингапур през юни, след която бе обявено, че двамата са имали „плодотворни разговори“ и „са обменили конструктивни идеи“.
Тогава те подписаха твърде неясна декларация за денуклеаризация на Корейския полуостров, но без никакъв прогрес, тъй като Пхенян и Вашингтон спорят за това какво означава този термин.
Северна Корея е обект на множество санкции от страна на Съвета за сигурност на ООН откакто обяви своите програми за ядрени и балистични оръжия. Страната е провела шест атомни опита и изстреля ракети, които могат да достигнат до цялата континентална територия на САЩ.
"Аз съм готов да седна с американския президент по всяко време в бъдеще и да положим усилия с всички сили да постигнем резултат, който да бъде одобрен от международната общност“. Това е заявил Ким в новогодишното си телевизионно обръщение към нацията.
Но е направил и уговорката, че САЩ и Южна Корея повече не трябва да провеждат съвместни военни учения, тъй като те са „източник на напрежение“. След срещата в Сингапур броят на подобни учения значително намаля.
Сеул и Вашингтон са обвързани в съюз за сигурност, а САЩ са стационирали 28,500 военни в Южна Корея, за да я пазят срещу северния й съсед, който нахлу в нея през 1950 година.
Превод и редакция: Ивелина Ватова