Бившата британска колония се ползва от права, които са непознати на територията на континентален Китай, включително и свободата на изразяване. Тези права на човека са под закрилата на специално споразумение между Китай и Великобритания.
В последните години обаче се засилва безпокойството в самия Хонконг, а и в чужбина, че свободите все повече се ограничават, тъй като Пекин засилва влиянието си върху полуавтономния град.
В доклад, публикуван в сряда, британският външен министър Джеръми Хънт заявява, че е „разтревожен от факта, че все повече се ограничава високата степен на автономност на Хонконг по отношение на гражданските и политическите права“.
Като примери Хънт изтъква неотдавнашни мерки, предприети от властите в Хонконг, като забрана на партия, настояваща за независимост, наблюдения на политически кандидати, забрана за журналист от „Файненшъл Таймс“, който е председателствал разговор на активисти, обявяващи се за независимост.
Той описва „последният натиск, упражнен по адрес на Хонконг, като китайска интерпретация на гражданските и политическите свободи, според която на определени личности на практика се ограничава правото за участие в дебат и дискусии“
В отговор китайският външно министерство в Хонконг обърна внимание на Великобритания „да престане с намесата си във вътрешните работи на Китай“, съобщават държавните медии.
Говорител на министерството в Хонконг заяви, че „т. нар. доклад … пренебрегва и изкривява истината, като съзнателно създава представа за безпорядък в законните и правни мерки, които се предприемат“, за да се справят властите със силите, обявяващи се за независимост и за да се защити националната сигурност, съобщава агенция Синхуа.
Отделно говорител на властите в Хонконг заяви, че „правителството постоянно повтаря чуждите правителства да не се намесват под никаква форма във вътрешните работи“ на полуавтономния град.
Лидерът на Хонконг Кери Лам вече е критикувал шестмесечните британски доклади за бившата колония, като е изтъквал, че те все още продължават да се правят „въпреки обединението“.
Британският активист Бенедикт Роджърс заяви, че „за първи път британският Форин Офис публично е заявил толкова ясно и категорично в шестмесечен доклад, че не всички аспекти от политиката „една страна, две системи“ функционират добре“.
Последният доклад „отразява сериозно влошаване на ситуацията”, информира Роджърс, който е основател на британската организация Хонконг Уоч и е заместник председател на Комисията по права на човека на управляващата във Великобритания Консервативна партия.
Превод и редакция: Ивелина Ватова