Часове след като 50 души бяха простреляни в двете джамии от австралийския десен екстремист в Крайстчърч, посланикът на Босна и Херцеговина изрази в местна телевизия тревогата си от песента, която е чул във видеото на заподозрения убиец, в което ясно се вижда как той преминава от жертва на жертва.
Това е "сръбска националистическа песен, където се споменава Радован Караджич и която призовава да се поведат сърбите ", казва той, като намеква за обвинения във военни престъпления водач на босненските сърби по време на войната от 1992-1995 година.
В седмицата, която настъпва, Караджич ще бъде изправен пред съда на ООН, за да изслуша окончателното решение за 40-годишната си присъда за геноцида срещу мюсюлманите в Сребреница и други престъпления по време на междуетническия конфликт в Босна, който е белязан със смъртта на 100 000 души. Според босненския дипломат в текста на песента се казва, че „турците трябва да бъдат убивани“, фраза, която сръбските националисти продължават да използват механично, с напомняне за босненските мюсюлмани.
Макар че се свързва с войната от 90-те години на 20 в., тази песен се възроди от 28-годишния Брентън Тарант като интернет спомен. Той обаче свърза жестокото си действие с фигури, които са дълбоко запазени в балканската история, редом със списък на други десни екстремисти от целия свят, за които говори в своя дълбоко ненавистен манифест.
Османската фикс-идея
Наред с историческите военни личности, чиито имена са издълбани върху оръжията на Тарант, личат и имената на няколко сръбски национални икони. Това са мъже, които са се били в прочути битки срещу армиите на Османската империя, например Милош Обилич, представян в сръбския фолклор като рицар, и Стефан Лазар, сръбски владетел от 14 век.
На оръжията му са издълбани имената и на още двама други балкански военни водачи, включително черногорският генерал Марко Миленович.
По време на Османската империя Балканите не веднъж са ставали място на чести конфликти между мюсюлманския и християнския свят.
Тази история продължава и днес да е отправна точка за крайните националисти на Сърбия.
Според местните власти Тарант е пътувал в региона през 2016-та и началото на 2017-та година, преминавайки през Черна гора, Сърбия, Босна и Хърватия, а после е посетил България през ноември 2018-та. Бил е и в Турция.
Вдъхновен от сръбския национализъм
В Сараево, ислямската общност от Босна, е разтревожена, че "мисълта за отмъщение нахлува в кръвта му още с първите звуци на песен, която възхвалява военните престъпления в Босна ".
Според тази група той "се вдъхновява съвсем ясно от същата тази екстремистка идеология и омраза ", характерна за 1990-те.
И в Косово намекването за Балканите надига лоши спомени. Това е бивша сръбска провинция, населена предимно с мюсюлмани и етнически албанци, тя се откъсна от Белград през войната от 1989 до 1999 година, пир която загинаха около 13 000 души, предимно албанци. В Туитър бившият външен министър на Косово Петрит Селими написа, че австралийският стрелец е „вдъхновен от особен национализъм с характера на бяло превъзходство, който е вкоренен в #Serbia". Той допълва, че „войните и геноцидът в Косово и Босна са дело на сръбските идеологии, но изглежда по света са повод за вдъхновение, което стига още по-надясно."
Антисръбската хистерия
Официални лица в Сърбия и Босна, където сръбската общност е полуавтономна, много бързо определиха коя е главната причина.
Игор Крнадак, външен министър на Босна и етнически сърбин, роден и израсъл в тази страна, заклейми „антисръбската хистерия“, която според него е обзела целия регион след кланетата в Крайстчърч.
В изявление той казва: "опасно и безотговорно е да се установява връзка емжду налудничавото действие на съсипан и болен човек и цял един народ.".
Милорад Додик, сръбският съпредседател на Босна, който я управлява заедно с представител на хърватската и мюсюлманската общност, също критикува „ противната кампания“ срещу неговата общност. Междувременно в Белград външният министър Ивица Дачич заяви, че „ Сърбия няма нищо общо с“ клането.
А крайно националистически настроеният сръбски политик Воислав Шешел, който бе обвинен в престъпления срещу човечеството, но все още е депутат в парламента, се възприема като жертва на тази история. По местния телевизионен канал Happy TV той заяви: „Демонизацията на сърбите ще продължи докато нашата държава не се предаде“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова