Малката опозиционна партия иска 52-годишната Гренел да бъде обявен за персона нон грата заради „активна намеса“ в германската политика по въпроси като отношенията с Иран, разходите за отбрана и телекомуникационно оборудване.
Въпреки че шансовете за приемане на предложението, копие от което е представено пред AFP, са малки, фактът, че такова все пак има, е знак за напрегнатите трансатлантически отношения в ерата на Тръмп, коментира агенцията.
Президентът на САЩ остро критикува съюзника си от НАТО Германия и нейния канцлер Ангела Меркел по въпроси, вариращи от имиграционната политика до разходите за отбрана и износа на автомобили. Миналата седмица Волфганг Кубицки от опозиционната Свободна демократическа партия (СвДП) също поиска Гренел да бъде изпратен вкъщи за „поведение като високопоставен комисар на окупационна сила".
Депутатът от Германската социалдемократическа партия Торстен Шефер-Гембел на свой ред написа, че „европейските граждани не се нуждаят от васал на Тръмп, който да им казва какво да правят“.
В продължение на почти една година Гренел, войнствен поддръжник на доктрината на Тръмп за „Америка на първо място“, прави оценка на политиката на Берлин най-често с коментари в социалната мрежа „Туитър“, който вбесиха многократно домакина му.
Превод и редакция: Тереза Герова