Париж. Лидерите на Китай, Франция, Германия и ЕС трябва да се срещнат в Париж във вторник за "безпрецедентни" преговори за подобряване на връзките, въпреки нарастващите тревоги за огромните инвестиции на Пекин в Европа, отбелязва AFP.
Това се случва преди срещата на върха ЕС-Китай следващия месец в Брюксел и един ден, след като китайският президент Си Дзинпин подписа редица сделки с Франция, включително голям договор за самолети.
На лъскава държавна вечеря в понеделник вечерта френският президент Емануел Макрон каза, че се надява да изгради "ново глобално управление" с Китай и ще обсъди това на "безпрецедентната среща с германския канцлер и председателя на Европейската комисия".
„Това, което правим сега, е важен жест. Това е свидетелство за дълбоката ви привързаност към сътрудничеството на Китай с Европа ... и моето желание да изградя силна Европа", каза той на Си.
Германският канцлер Ангела Меркел и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще се присъединят към двамата лидери в Елисейския дворец, за да проучат "точките на сближаване" между двата търговски гиганта.
В понеделник Китай и Франция подписаха дузина сделки за ядрена енергия, културен обмен и чиста енергия, а Пекин се ангажира да закупи и 290 самолета Airbus A320 и 10 самолета A350 от европейския конгломерат Airbus.
Поръчката, първоначално за 184 А320 за 13 китайски авиокомпании, бе обявена за първи път по време на държавното посещение на Макрон в Китай през януари 2018 година.
Всички сделки, включително една за износ на френски замразени пилета за Китай, възлизат на общо 40 млрд. долара.
Посещението на Си представлява особено предизвикателство за Макрон, който иска да задълбочи връзките на ЕС с Китай, като същевременно се противопостави на нарастващото глобално влияние на Пекин.
В изказване след разговорите със Си в понеделник, Макрон призова за "силно европейско-китайско партньорство", добавяйки, че това трябва да се основава на "силна многостранност" и "честна и балансирана" търговия.
Междувременно Си подчерта, че "обединена и просперираща Европа се вписва в нашето виждане за многополюсен свят".
"Китай винаги ще подкрепя европейската интеграция и нейното развитие", добави той в изявление пред пресата.
Около 200 гости, включително френският актьор Ален Делон, който е широко известен в Китай, френският композитор на електронната музика Жан-Мишел Жар и китайската актриса Гонг Ли присъстваха на държавната вечеря в понеделник.

„Новият път на коприната“

По-рано по време на своето пътуване Си посетил Италия, която стана първата държава от Г-7, която се присъедини към огромния китайски инфраструктурен проект "Нов път на коприната", който предизвика неспокойствие в САЩ и Европейския съюз.
Макрон обяви, че Франция и Китай ще си сътрудничат по редица инвестиционни проекти в някои от страните, участващи в инициативата, което е огромно начинание за свързване на Азия с Европа.
Участието на Италия идва въпреки опасенията относно проекта на други европейски държави, които се притесняват от нарастващото влияние на Китай.
Си настоява, че проектът ще бъде двупосочна улица за инвестиции и търговия.
Но комисарят по бюджета на ЕС Гюнтер Йотингер в интервю за вестник през уикенда изрази "загриженост, че в Италия и други европейски страни инфраструктурата от стратегическо значение като енергийни мрежи, високоскоростни железопътни линии или пристанища вече не са европейски, а в китайски".
Недоверието на Европа към китайския телекомуникационен гигант Huawei, който ще се превърне в доминиращ играч в мобилните технологии от следващо поколение 5G в световен мащаб, също е емблематичен за все по-напрегнатите отношения.
САЩ оказват натиск върху европейските съюзници да не използват технологията на Huawei, заявявайки, че това създава риск за сигурността, тъй като потенциално позволява на Пекин да има достъп до чувствителни комуникации.
Досега Франция не е изключила използването на технологията Huawei.
Освен че обръща внимание на търговското сътрудничество и стратегическите въпроси със Си, Макрон е призован да се справи с случая с Менг Хонгвеи, китайския бивш шеф на базираната във Франция полицейска агенция Интерпол.
Съпругата на Менг не се е чувала със съпруга си, откакто той бе арестуван в Китай преди близо шест месеца. В неделя се разбра, че тя е писала на Макрон с молба да засегне изчезването му пред Си.
Смята се, че Менг е изправен пред обвинения в корупция.
Въпреки многото източници на търкания, Франция иска да ангажира Китай като по-близък партньор, тъй като Вашингтон става по-изолационистка при политиката на Тръмп "Америка на първо място".

Превод и редакция: Иван Христов