Каракас. Венецуелският президент Николас Мадуро обвини САЩ, че „крадат“ милиарди долари, а предлагат „трохи“ като хуманитарна помощ, предава AFP.
Тонове американска помощ се трупа в Колумбия недалеч от границата с Венецуела.
"Откраднаха 30 милиарда долара, а предлагат четири трохи от развалени храни“, е заявил социалистическият президент по адрес на САЩ по време на митинг в югоизточния град Суидад Боливар. За проблемите в страната той обвинява САЩ и санкциите, които й наложиха и които според него се равняват точно на 30 милиарда долара. 56-годишният Мадуро, наследник на Уго Чавес определя ситуацията като „битка с олигархията“. Санкциите, наложени от САЩ, са насочени главно към държавната петролна компания на Венецуела, която е и основен източник на приходи за правителството.
В момента Венецуела преживява тежка икономическа криза, която тласна към бедността милиони нейни граждани. Не достигат основни храни и медикаменти.
За състоянието в страната Хуан Гуайдо обвинява Мадуро. Правителствата на 50 държави вече признаха Гуайдо за временен президент. Сред тях е и Коста Рика, чийто външен министър в петък даде „60 календарни дни“ на трима венецуелски дипломати, за да я напуснат.
Хуманитарната помощ се превърна в ключова тема при властовата битка между Мадуро и Гуайдо. Самообявилият се за временен президент през януари публично каза, че на 23 февруари ще вкара помощта в страната. В същото време Мадуро отказа да я допусне, а лоялните му военни части блокираха граничния мост между Венецуела и Колумбия.
На митинга в петък Мадуро е обявил, че шест милиона семейства са били подкрепени със субсидирани храни. По думите му страната е получила 933 тона лекарства и други медикаменти от Китай, Куба и Русия, основните му международни съюзници, които „ ние заплатихме с нашите пари, защото не сме просяци“.
Гуайдо обвинява Мадуро, че е „узурпатор“, а президентските му избори от 2018 година са фалшифицирани.
Мадуро пък определя 35-годишния председател на Народното събрание като марионетка на САЩ, който се опитва да солжи ръка на златото и богатите петролни резерви на Венецуела, най- големите в света. Според него предизвикателството на Гуайдо към неговите президентски правомощия е „държавно предателство“. В петък е казал, че „най-лошото нещо е да се стимулира империалистическата лудост на едно екстремистко Ку Клукс Кланово правителство в Белия дом“.
Ден преди това, в четвъртък, съветникът по национална сигурност Джон Болтън заяви, че 25 държави са „обещали 100 милиона долара хуманитарна помощ“.

Превод и редакция: Ивелина Ватова