Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг оцени деня като „исторически“, който ще превърне Македония в 30-тата държава, член на алианса, след като сделката бъде одобрена от всички.
НАТО и ЕС са на мнение, че така се създава по-голяма стабилност на Балканите, макар че Москва се противопоставя на разширяването на алианса в региона, тъй като тя продължава да гледа на него като на своя собствена „сфера на влияние“.
След подписването на документите в централата на НАТО в Брюксел, македонският външен министър Никола Димитров заяви, че това членство дава на страната му по-голяма сигурност: „Онова, което е важно за нас, е че ние никога повече няма да сме сами, на пътя ще сме заедно с тези 29 съюзника, които след като станем пълноправни членове, ще бъдат способни и готови да изпълнят поетите ангажименти“
Според Столтенберг това събитие ще донесе „повече стабилност в Западните Балкани“. Той е в очакване „да види 30-те съюзнически знамена пред централата на НАТО“.
В коментара, публикуван на интернет страницата на агенция AFP се подчертава значението на споразумението с Гърция за промяна на името на бившата югославска република на Република Северна Македония за края на един от най-продължителните в световната дипломатическа история спорове. Цитира се е мнението на македонския премиер Зоран Заев в социалните мрежи Фейсбук и Туитър: „Днес най-големият съюз за сигурност в света, НАТО, ни казва „добре дошли“. Ние дадохме на страната си вечна стабилност.“
Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан също е поздравил в Туитър с думите „ това е принос към мира и стабилността“ в Западните Балкани.
Македония прави тази стъпка след Черна гора, която се присъедини към алианса в 2017 година, и среща неодобрението на Кремъл, се казва в коментара на AFP, като се припомня, че само преди месец Владимир Путин обвини Запада в „дестабилизация“ на Балканите, като настоява Черна гора и Македония да се присъединят към НАТО.
Вашингтон обвинява Москва в намеса в региона, включително и в референдума от миналата година в Македония за промяна на името. За много държави, които по-рано бяха в съветска орбита, членството в НАТО и гаранция за взаимна отбрана и политика на сигурност, която ги защитава срещу евентуална руска намеса.
Следващата седмица Македония ще участва за първи път като гост в срещата на министрите на отбраната, е обявил Столтенберг,
Никола Димитров е изтъкнал, че Македония трябва да отделя поне два процента от БВП за отбрана от 2024 година.
Превод и редакция: Ивелина Ватова