Преди няколко месеца джамията в Линууд в Крайстчърч гордо постави нови килими в залите си.
В петък светлокафявите килими бяха оцветени с кръв, след като стрелецът нахлу в сградата и стреля по богомолците.
"Навсякъде имаше кръв. Всичко беше извън контрол", каза Ибрахим АбделХалим, имам от джамията в Линууд.
Подобно на по-широката мюсюлманска общност в Крайстчърч, роденият в Египет АбделХалим се бори да се примири с насилието, докато чака да погребе мъртвите.
Работейки съвместно с местната ислямска общност, АбделХалим се опита да освежи джамията, след като общността закупи имота през началото на 2018 година.
Някои от седемте поклонници, починали в Линууд, са били сред най-ентусиазираните участници, които са дарили личното си време, за да помогнат в усилията за набиране на средства.
"Никога не сме си мислели, че в Нова Зеландия това може да се случи. Нова Зеландия е толкова приятелско място, можете да оставите вратата си отворена. Но не сега", добави той.
„Мисля си какво ще се случи следващия път… може да има повече хора, …някъде другаде“.
Това е чувство, споделяно от Сахра Ахмед, новозеландец от сомалийски произход и медицинска сестра, която е активна в местна мюсюлманска общност.
Сахра заяви, че нападенията показват, че островната нация от южния Пасифик не може да избегне глобалната вълна на десния екстремизъм.
"Това е глобално явление, за добро или най-лошо, то се случва във всички части на света. И някои хора обичат да внасят идеи отвън. Така че не сме имунизирани от това, което се случва по света", каза тя.
"Няма значение къде отиваш, светът е много малък", допълва Сахра.
Превод и редакция: Юлиян Марков