Демонстрантите се обявяват против политиките на френското правителство, докато властите се готвят да обявят резултатите от експеримента си с националните консултации, които проведоха за да намалят общественото недоволство.
От Руан на север и Лион в югоизточната част на страната – както и в столицата Париж – недоволните французи излязоха на улиците. Те носеха плакати с надписи, осъждащи президента Еманюел Макрон. В западните части френски и германски активисти обединиха силите си, като не се съобразиха с официалните граници.
В Руан маскирани протестиращи предизвикаха сблъсък с полицията, но не се стигна до ескалация на напрежението, каквато бе характерна за предишните протести, като например на 16 март в Париж, когато скъпи магазини на „Шанз-Елизе“ бяха разбивани и разграбвани.
Според данни от вътрешното министерство, които „жълтите жилетки“ обикновено отричат, протестиращите в 14.00 ч. (местно време – бел. ред.) са били 6 300 души, от тях в Париж – 3 100.
Това число е значително по-малко в сравнение с 282,000 недоволни, които участваха в първото протестно шествие през ноември 2018 година. Мнозина от гражданските активисти, включили се в протеста тази събота, заявиха категорично, че ще продължат действията си докато не постигнат пълно удовлетворяване на исканията на движението.
Резултати от консултациите
Следващата седмица правителството ще обяви резултатите от „Великия национален дебат“, поредица от срещи с местните власти във френските градове, която започна през януари в цялата страна, за да понижи високата температура в страната и за да възстанови баланса в разклатеното президентско управление на Макрон.
Идеята е да се съберат въпросите, които причиняват недоволството, и да им се потърсят разрешения. От офиса на Макрон обявиха, че президентът ще обяви първите мерки, които трябва да се предприемат в средата на април.
Много от „жълтите жилетки“ заявяват, че единствената цел на това упражнение е да се създаде димна завеса, която да прекрати уличните им протести.
В четвъртък бяха обявени резултати от социологическо проучване на общественото мнение, според които то съвсем не е убедено в ползата от този дебат. 68 процента от анкетираните 1,002 френски граждани не мислят, че мнението на хората ще бъде взето под внимание; 79 процента не смятат, че така ще се реши сегашната политическа криза.
В четвъртък пред правителството изникна нова бариера: Конституционният съвет на Франция отмени мярка, според която властите можеха да забранят на определени лица да участват в протести. Съветът, който следи за валидността на законите, обяви, че тази мярка е давала на властите „изключителна свобода“.Нов закон все пак ще им позволява да налагат строги глоби на хора, които организират протести без да имат специално разрешение за това, както и за всеки, който прикрива лицето си по някакъв начин по време на протест.
Превод и редакция: Ивелина Ватова