Министерството заяви, че 20-годишният Мохамед Саад е починал, след като е бил уцелен в главата с куршум, изстрелян от войници от израелската армия в източната част на Ивицата Газа.
Протестиращите в района обясниха, че той участвал в протести преди основната демонстрация, насрочена за събота следобед.
Според информациите той е бил на повече от 100 метра от тежко укрепената гранична ограда, когато е бил прострелян. Младежът се е придвижвал с патерици заради нараняване при предишен протест.
Говорител на Израелска армия отказа да коментира случая.
Очаква се хиляди да протестират в събота следобед на различни места по границата между Газа и Израел, една година след началото на редовните масови протести, настояващи за правото на завръщане на палестинските бежанци по родните им места, които се намират сега в Израел.
Най-малко 259 палестинци са били убити от израелския огън от началото на протестите, по-голямата част по границата.
Двама израелски войници също са били убити.
Превод и редакция: Юлиян Марков