Духовният лидер на милиард и 300 млн. католици в света е поканен от краля на северноафриканската държава в името на „междурелигиозния диалог“, както информират мароканските власти.
В съвместното им изявление двамата лидери обявиха Йерусалим за „ общо наследство на човечеството и особено на последователите на трите монотеистични религии“. "Специфичният мултирелигиозен характер, духовното измерение и особената културна идентичност на Йерусалим … трябва да се защити и да се насърчи," твърдят те в декларация, разпространена от Ватикана, докато папата е на посещение в Рабат.
Мароканският държавен глава председателства комитет, създаден от Организацията за ислямско сътрудничество, за закрила и възстановяване на религиозното, културното и архитектурното наследство на Йерусалим.
Общото изявление на двамата световни лидери идва след като президентът на САЩ Доналд Тръмп призна спорния град за столица на Израел. Това предизвика гняв в мюсюлманския свят, особено сред палестинците, които го приемат като столица на совята бъдеща държава.
Подобряване на отношенията с другите религии е приоритет за аржентинския понтифeкс, чието папство е помрачено от вълна на сексуални посегателства срещу деца.
Противопоставяне на екстремизма
Обръщайки се към хиляди мароканци, които не обърнаха внимание на дъжда и отидоха да посрещнат главата на Римокатолическата Църква, Франциск заяви, че „от съществено значение е да се противопостави светът на фанатизма“ и акцентира на необходимостта от „подходяща подготовка за бъдещите религиозни правила“. Това обръщение е малко преди планирана пак в събота среща на подготвящите се за имами представители на тази религиозна общност.
Католиците са много малка група в Мароко, където 99 на сто от населението е мюсюлманско, а крал Мохаммед VI е почитан в Западна Африка като „водач на вярващите“. Говорейки на церемонията от Кулата на джамията на Хасан в Рабат, монархът също се обяви срещу радикализма. "Онова, което притежават като обща черта всички терористи, не е религия, то е именно пренебрежение към религията. Време е да стане ясно, че религията не може да бъде алиби … за подобно пренебрежение, за подобна нетолерантност“, каза кралят на Мароко.
Сегашното посещение на папа Франциск е първо в Мароко след визитата на папа Йоан Павел II през 1985 година.
17-годишен младеж е бил задържан при опит да се хвърли върху лимузината на краля, в търсене на помощ, са обявили от местната полиция в Рабат.
Близо 130 000 души са наблюдавали първия етап от папското посещение, на много места в града са били поставени огромни екрани.
Превод и редакция: Ивелина Ватова