Вашингтон/Рим. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео в сряда изяви разочарованието си, че Италия се присъедини към мрежата от транспортни и търговски връзки по проекта на Китай „пътят на коприната“. Според дипломат номер едно на САЩ това няма да е от дългосрочен интерес за самата Италия, предава AFP.
Популисткото правителство в Рим в събота подписа „необвързващ“ протокол с президента Си Дзинпин, който беше на посещение в страната. Така Италия стана първата нация от големите икономики, които формират Г7, приела да стане част от китайския проект.
"Винаги е разочароващо, когато някоя държава започва да се ангажира с поведение и комерсиални взаимодействия с Китай, които я отклоняват от правия път," заяви Помпео в Комитета за външни отношения към Камарата на представителите в отговор на въпрос на конгресмен за италианското решение.
"Тъжни сме, защото хората в тези държави накрая ще изгубят," е заявил Помпео.
Чрез инициативата „Пътят на коприната“, наречен така заради древния търговски път между Европа и Азия, Китай финансира предимно ж.п., пътни и морски инфраструктурни проекти. Страната се стреми към п-голямо участие в международната търговия.
Помпео обаче заяви, че Китай прилага методите на дипломация на „дълбоката яма“, тъй като нейните държавни предприятия или предприятия, контролирани от държавата са загрижени само за собствения си интерес.
"В момента може и да изглежда добре – получавате евтини продукти или построявате мост или железен път на ниска цена. Но в края на краищата ще има политическа цена, която ще се прикачи към тях, която ще надмине икономическата им стойност твърде много.“, твърди ръководителят на американското външнополитическо ведомство.
САЩ са предприели кампания, с която предупреждават в целия свят за разрастващото се икономическо влияние на Китай. Те предупреждават нациите да не допускат китайския телекомуникационен гигант Хуауей да надгражда системите им за пето поколение комуникации, тъй като се страхуват за запазване на частното пространство и сигурността на всяка от тях.
Критиците са на мнение, че САЩ преди всичко се опитват да предложат собствените си бизнеси по този начин. В момента те изпитва натиска на огромна конкуренция. Хуауей продава телефони, които са много по-евтини от продуктите на Епъл.

Превод и редакция: Ивелина Ватова