Алжир. Алжир е разклатен от безпрецедентни протести срещу президента Абделазис Бутефлика, който се опита да се кандидатира за пети мандат след 20 години във властта, предава AFP. После оттегли кандидатурата си, но предупреди, че ще остане в президентското кресло и след 28 април, когато изтича законният му мандат.

Какво се случва в северноафриканската държава?

Първи протести
На 22 февруари десетки хиляди организираха демонстрации в няколко от големите градове на страната. Това бяха първите големи организирани масови протести срещу Бутефлика и кандидатурата му за президентските избори, определени за 18 април. Протестите бяха организирани през социалните мрежи, а многохилядното недоволно мнозинство по улиците на страната пееше „Без пети мандат!“. Протестираше се дори в столицата Алжир, където подобни масови прояви са забранени от 2001 година. Полицията използва сълзотворен газ, за да спре придвижването на тълпата към района на президентския дворец, което я принуди да започне да хвърля камъни по полицаите.

Предупреждението
На 26 февруари хиляди студенти излязоха на мирно шествие по улиците на столицата. Два дни по-късно десетина журналисти бяха задържани за няколко часа заради участие в шествие против забраната да се отразяват масовите протести в страната. Премиерът Ахмед Уяхиа сравни засилващото се протестно движение с демонстрациите в Сирия от 2011 година, които доведоха страната до войната, която продължава вече девета година.
На 1 март десетки хиляди отново бяха на улицата в страната, а в Алжир някои пееха „Режим на убийци“. Големи протестни шествия имаше и в други два големи града – Оран и Константин.

Публичното обещание
На 2 март от Швейцарияq където бе вече почти седмица за „рутинни медицински прегледи“, Бутефлика уволни своя дългогодишен мениджър за публичните кампании. На следващия ден чрез писмо, прочетено по държавната телевизия, той обеща, че това ще е последен мандат. Сега действащият президент обеща, че няма да го изкара до край, ако бъде преизбран и ще организира предсрочни избори, в които няма да се кандидатира. Новият му мениджър по кампаниите формално обяви кандидатурата му, при това малко преди крайния срок за подаване на заявките за участие в изборите.

'Хаосът'
На 5 март, докато хиляди протестираха отново, главнокомандващият армията тържествено се закле да гарантира националната сигурност, обвинявайки неясни групи на желаещи да се върнат „болезнените години“ за Алжир от 1992 до 2002, когато страната премина през гражданската война. На 7 март Бутефлика предупреди за „хаос“, ако вредители се инфилтрират в демонстрациите. На 8 март десетки хиляди в няколко града участваха в най-големите протестни шествия срещу кандидатурата на Бутефлика.

Президентът напуска състезанието
На 10 март той се връща от Швейцария, а на следващия ден се отказва от участие в изборите. По официалните медии държавният глава обяви: „Няма да има пети мандат, няма да има президентски избори на 18 април“. Вътрешният министър Нуредин Бедуи е назначен за премиер на мястото на непопулярния Уяхиа.
На 15 март огромна тълпа е на шествие в столицата за пети пореден петък. Протести има и в другите големи градове на страната.

Президентът продължава
На 18 март Бутефлика излиза с официално изявление, с което потвърждава, че остава на поста си и след края на мандата му на 28 април и до провеждането на нови избори, според конституцията.
На 20 март партията на президента „ Национален фронт за освобождение“ обяви, че подкрепя посланията на протестите за промяна, но подкрепи и президентската инициатива за диалог.

'Негодният'
На 22 март, точно месец след началото на протестното движение, стотици хиляди алжирци отново демонстрират в цялата страна въпреки лошото време.
На 26 март главнокомандващият армията Ахмед Гаид Салах призова Бутефлика да отстъпи или да декларира, че здравословно е непригоден да управлява.
Ден по-късно дългогодишният съюзник в управляващата коалиция, партията „Национален сбор за демокрация“ на бившия премиер Уяхиа, препоръча „ президентът да се оттегли“. Призивът беше посрещнат с бурно одобрение от влиятелния Общ Съюз на алжирските работници.
На 28 март председателят на Форума на бизнес лидерите в Алжир Али Хадад, който е близък до президента на републиката, подаде оставка.
На следващия ден стотици хиляди протестиращи срещу сегашното управление се стекоха на улиците.Демонстрантите не се подадоха на въздействието на висшите лоялисти.

В Алжир предстоят интересни събития.

Превод и редакция: Ивелина Ватова