Париж. В неделя управляващите във Франция анализираха ситуацията в страната, информира AFP.
Демонстрантите от движението на „жълтите жилетки“ са „намалили градуса“. Това те приемат като знак за край на техните протести, които вкараха Еманюел Макрон в най-дълбоката криза откакто влезе в Елисейския дворец.
Около 66 000 души участваха отново в съботните протести. Това беше пета седмица на антиправителствените демонстрации, заливащи страната вече месец. Броят им е наполовина по-малко от предишната седмица, което според анализаторите на общественото мнение означава „край на цикъла на мобилизация“
Образователният министър Мишел Бланкер е изразил мнение: "Със сигурност, зад гърба ни е вече един етап и аз съм убеден, че това е в интерес на всички ни, дори и на жълтите жилетки“.
Все пак някои социолози са на мнение, че случилото се в последния месец ще остави „горчив спомен за всички ни“. Това усещане е изразил Ерве Льо Бра от Училището за социални науки EHESS: „ситуацията се успокоява, но онова, което остава от нея, е чувството за омраза срещу Макрон“, твърди той.
Основното проучване на общественото мнение е на известната изследователска група IFOP, което е публикувано в неделното издание на Journal du Dimanche. Според него в последния месец престижът на Макрон е спаднал с 2 пункта и е стигнал 23 процента. В същото време делът на хората, които се чувстват „много разочаровани“, се е увеличил с 6 пункта и е стигнал до 45 процента.
Много от протестиращите обвиняват лично Макрон да всичко, което става във Франция, и открито го призовават да си подаде оставката. Един от аргументите им е неговото минало като инвестиционен банкер.

Превод и редакция: Ивелина Ватова