Париж. В събота групи от упорити демонстранти от движението на „жълтите жилетки“ се изправи срещу десетки хиляди полицаи в цяла Франция, но протестът им бе изпуснал мига в края на петата и решителна седмица, обобщава седмицата AFP.
Президентът Еманюел Макрон, предизвикан от най-голямата криза по време на своето управление на държавата, в понеделник обяви серия от отстъпки, за да умиротвори протеста на „жълтите жилетки“, който тръгва миналия месец от Франция на провинцията и малките градчета.
Пакетът от мерки за данъците и минималната работна заплата в комбинация с лошото зимно време в съботния ден, помогна за успокояване на страната след близо месец на сблъсъци и вълнения.
Във вторник вечерта Франция беше ударена и от смъртоносно терористично нападение, когато стрелец откри огън на Коледния базар в Страсбург, което принуди властите да призоват хората да останат по домовете си.
Вътрешният министър Кристоф Кастанер обяви в събота вечерта, че осем човека досега са умрели при инциденти, свързани с демонстрациите и призова протестиращите да премахнат блокадите си в страната.
"Сигурността на всекиго трябва отново да стане закон," написа той в Туитър.
"Сега диалогът има нужда да се обединят онези, които искат Франция да се преобрази“.
Ришар Феран, председателят на Народното събрание на страната, приветства „необходимото“ затихване на митингите, като поясни, че „на техните искания бе отговорено по солиден начин“.
По данни от вътрешното министерство към 18.00 часа местно време на улиците на Франция е имало приблизително 66,000 души, което е наполовина от една седмица преди това.
Протестиращ от Лион, Франсис Николас, на 49 години, е заявил пред агенцията: „Това е разочароващо. Очаквахме повече хора, но движението все пак не е приключило“.
В Париж повече от 8 000 полицаи са се изправили срещу 2,200 демонстранти, по данни на местните власти от ранния съботен след обед.
Към 18.00 ч. местно време е имало 168 ареста, докато през миналата събота задържаните са били близо 1000 души.

Общественото мнение
До тази седмица съвсем ясно мнозинството французи са подкрепяли протестите, които тръгнаха заради високите налози и се превърнаха в „снежна топка“ на широка опозиция срещу симпатиите на Макрон към бизнеса и срещу управленския му стил.
Две социологически проучвания обаче, обявени във вторник, веднага след отстъпките на президента, сочат, че страната е разделена точно 50:50 по въпроса дали протестите да продължават.
Икономистите изчислиха, че обявените от Макрон мерки ще струват на бюджета 15 милиарда евро.

„Повече пряка демокрация“
В хода на протестите много демонстранти издигнаха нови искания – за по-често използване на референдума при определяне на политиката на правителството.
"Миналият път бяхме тук заради налозите“, казал пред AFP 28-годишен участник в движението. „Сега сме заради институциите: искаме повече пряка демокрация“ и добавил, че „хората трябва да викат, за да се чуе и техният глас“.
От 17 ноември, когато започнаха протестите, до снощи в събота са ранени повече от 1 400 души. Близо 69,000 души от силите за сигурност са мобилизирани в цяла Франция, като само от миналата събота техният брой е намален с 20 000 човека.
В четвъртък правителственият говорител Бенжамен Гриво призова протестиращите да останат по домовете си в задаващия се натоварен край на седмицата преди Коледа. Призивът му бе отправен след събитията в Страсбург, където във вторник при нападение над мирни посетители на традиционния и популярен Коледен базар загинаха четирима, а 12 души бяха ранени, завършва обобщението на събитията от изминалата седмица AFP.

Превод и редакция: Ивелина Ватова