Ню Йорк. Във вторник Сирия се обърна към Съвета за сигурност на ООН с искане спешно да се свика по въпроса за Голанските възвишения като израелска територия, предава AFP.
В понеделник Доналд Тръмп подписа обръщение, в което САЩ признава анексията от страна на Израел на стратегическото плато, въпреки резолюциите на ООН, според които Израел трябва да оттегли от него.
В писмо, което френската телеграфна агенция е виждала, сирийската мисия към ООН помоли председателството на СС на ООН, което се ръководи от Франция, да насрочи спешно заседание „да се обсъди ситуацията около окупираните сирийски Голански възвишения и неотдавнашното нарушение на резолюция на СС от държава, негов постоянен член."
Френското председателство не насрочи незабавно заседанието и дипломатите заявиха, че ще проведат обсъждане в Съвета по повод на искането.
В петък Сирия изпрати ново писмо, с което предупреждаваше СС на ООН да изпълнява резолюциите, с които се настоява Израел ад се оттегли от Голан.
Предвижда се в сряда СС на ООН да се събере и да обсъди последната криза, както и въпроса за подновяване на мандата на миротворческите сили на ООН в ивицата между Израел и Сирия на Голан.
Пет европейски държави, които имат представители в СС на ООН, по-рано отхвърлиха решението на Тръмп и изразиха силно загрижеността си, че това поведение на САЩ ще има решаващи последици за целия Близък изток.
Двама от най-близките съюзници на САЩ – Великобритания и Франция, като към тях се присъединиха и Белгия, Германия и Полша обявиха, че европейската позиция остава непроменена – Голан е окупирана от Израел сирийска територия, което е в синхрон с международното право, отразено в резолюциите на ООН.
Три резолюции на СС на ООН призовават Израел да се оттегли от Голан, територия, която той завзе от Сирия по време на Шестдневната война през 1967 година и анексира в 1981 г., поведение, което никога не бе признато от международната общност.
Действащият американски посланик Джонатан Коен обяви на заседание на СС по Близкия изток, че Вашингтон е решил да се противопостави на Сирия и Иран. „Да се позволи Голанските възвишения да се контролират от сирийския и иранския режим означава да си затворим очите за пораженията, които нанася режимът на Асад и за дестабилизиращото присъствие на Иран в региона," е казал Коен и е допълнил, че няма да има „мирно споразумение за Голан, ако то не гарантира сигурността на Израел".
Китай и Русия се обявиха против решението на САЩ, към тях се присъединиха Индонезия и Южна Африка, две държави, които силно подкрепят палестинците, но също и Кувейт, американски съюзник в региона.

Превод и редакция: Ивелина Ватова