След като дузини от протестиращите в събота бяха изправени пред съда, премиерът Едуар Филип се срещна с министрите и с лидерите на главните опозиционни партии, за да обсъжда пътищата за излизане от критичното напрежение. За вторник беше предвидена среща с умерените членове на движението „жълти жилетки“, което от две седмици организира национални демонстрации в цялата страна срещу повишаването на горивата и цената на живота във Франция.
В понеделник обаче представители на „жълтите жилетки“ обявиха, че се отказват от разговори с Филип от „съображения за сигурност“.
Макрон се закле да не отстъпва от екологичните данъци, с които правителството облага горивата. Тези нови такси предизвикаха бунта на малките градове и провинциална Франция, но в понеделник правителството даде знак, че може да направи известни отстъпки. Обявено бе, че премиерът ще обяви „мерки“ в полза на протестиращите. Културният министър Франк Ристер заяви пред репортерите, че министър-председателят ще направи „ в следващите дни убедителен жест за помирение“, но не съобщи никакви подробности.
Макрон отмени планирана визита в Белград заради „домашните“ проблеми. Това бе съобщено в понеделник от неговия колега сръбския президент Александър Вучич.
Мълчанието на Макрон
Откакто се бе върнал от Аржентина след срещата на върха на Г20 Макрон не беше правил публично изявление по повод събитията в Париж от събота. В понеделник той обядва с полицаи, които са участвали в потушаване на бунтовете.
40-годишният центрист беше избран през май 2017 за президент въз основа на про-бизнес платформа, според която компаниите трябва да инвестират в създаването на нови работни места. Веднага след като влезе в Елисейския дворец, той намали данъците за предприемачите и богатите. Тези мерки породиха гняв сред „жълтите жилетки“, които блокираха магистралите в страната в последните две седмици. Някои от протестиращите настояват само да се отмени предвижданото за януари 2019 година увеличение на цените на горивата. Мнозинството обаче иска и други неща, в това число и повишаване на минималните заплати и пенсиите.
Досега масовите улични протести постоянно са притискали предишните президенти да правят завои на 180 градуса. „Колкото по-дълго трае тази ситуация, толкова по-висока ще е политическата цена“, заяви за AFP Бруно Котрс от Института за политически изследвания Cevipof.
Шофьорите на камиони отчитат загуби
По данни на парижката полиция 412 души са задържани по време на сблъсъците в столицата в събота, от тях 363 остават в ареста, по последни сведения.
Тези, които влязоха в понеделник в съда, имат дълги криминални досиета за насилие и сблъсъци с полицията, но в групата има и такива като един 21-годишен магистър по финанси, съобщават източниците на телеграфната агенция.
Бинесът предупреди, че съботните метежи около Шан-з-Елизе и други туристически места в Париж могат да принудят търговците да избягат точно в едни от най-важните за тях дни около коледните и новогодишните празници. Икономическият министър Бруно Льо Мер в понеделник обяви, че от началото на протестите има спад в хотелските резервации „между 15 и 20 процента“.
В понеделник протестите обхванаха и стотици училища в страната, които са напълно или частично блокирани от тийнейджърите, които искат промени в условията за прием в университетите.
На испанската граница хиляди камиони са притиснати в дълги 20-километрови колони, тъй като протестиращите са блокирали всички пътища.
Лидерът на крайнодясната партия „Национален фронт“, която подкрепя протестите, съобщи в Туитър, че ще помоли премиера Филип да „прекрати стратегията на конфронтация, избрана от Еманюел Макрон в последните три седмици“.
Решението: по-ниски данъци?
Повдигнат бе въпрос за извънредно положение след като метежниците се развилняха из Париж, нападаха полицаи, трошаха коли, вандалски чупеха магазини и подпалиха шест сгради. В понеделник обаче вътрешният министър Лоран Нунес заяви, че то „ засега не е на дневен ред“. Икономическият министър Льо Мер каза, че решението за енергичното справяне със слабата покупателна способност на протестиращите семейства е в общия данъчен товар, който носят французите и който е един от най-тежките в Европа. „Трябва да ускорим намаляването на данъците и налозите“, заяви той. „ Но за да направим това, първо трябва да ограничим държавните разходи.“
Превод и редакция: Ивелина Ватова