По този начин той отхвърли изявлението, което президентът на Косово Хашим Тачи направи днес в албанския град Хас, че "в близко бъдеще Косово и Албания ще живеят заедно в една държава".
„Що се отнася до изявленията на президента на Косово, това е въпрос, който не е в официалния дневен ред на която и да е от страните, но сме ангажирани да задълбочим сътрудничеството си с Косово и други страни в региона. Принципът на регионално сътрудничество е в дневния ред на Албания, защото се изисква от Берлинския процес. Досега амбицията ни за сътрудничество не е била насочена само към Косово, но и към албанците от региона и страните от региона като цяло, каза Цакай.
Консолидирането на отношенията със съседите е условие от Брюксел за европейския път на страните от Западните Балкани, но Цакай не може да каже дата, когато ще продължат преговорите с Гърция по открити въпроси, включително определянето на морската граница.
Независимо от това Цакай е убеден, че Гърция няма да постави условия за началото на преговорите на Албания с ЕС.
„Северна Македония постигна огромен напредък. За Албания окончателното споразумение с Гърция не беше условие за започване на преговорите. Потвърждавам, че сегашното правителство в Гърция, както и миналата година, е поддръжник на европейската програма на Албания. В Съвета на Европа и от информациите, които имахме досега и това, което очакваме да се случи през юни, ако има решение, е че Гърция няма да наложи никакви условия за започване на преговори и да ги обвърже с постигането на окончателно споразумение, каза Цакай.
С идентична позиция като премиера Еди Рама, Цакай призова опозицията за диалог, да помисли за Албания и да остави настрана интересите на партията.
Превод и редакция: Юлиян Марков