Като мотив за решението си Манолев изтъква стартиралата по-рано същия ден проверка на Върховна касационна прокуратура по повод медийни публикации и желанието му това по никакъв начин да не засяга работата на правителството. Прокуратурата извършва проверка на Манолев за злоупотреба със средства на Европейския съюз. Разследването е по повод публикация в електронен сайт, в която се твърди, че той е изградил частна вила с минерален басейн чрез усвояване на средства от европейски проект. В хода на разследването е иззето копие от Държавен фонд „Земеделие“ финансиран по Програма за развитие на селските райони, цитиран в публикациите – „Изграждане на жилищна сграда за гости в м.„Чинар куши“ гр. Сандански“. По време на действията прокурор от Върховна касационна прокуратура ще бъдат снети писмени обяснения от лица, имащи информация по случая и длъжностни лица работили по одобряването на заявлението за подпомагане.
Друг аргумент, посочен от Манолев като мотив за оставката му е солидарността с колегите му, които са спазили моралния стандарт в управлението и са напуснали постовете си само заради съмнения. „Сигурен съм, че в документите няма нищо срещу мен, но не мога да подложа семейството си отново на това. Благодаря за доверието. Решението ми е лично“, допълва още Александър Манолев.
Оставката му е приета от премиера Бойко Борисов.
Агенция „Фокус“ припомня: В края на миналата година Александър Манолев отказа да поеме поста министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, въпреки че номинацията му дойде от премиера Бойко Борисов. Манолев сам се отказа от поста заради медийни публикации за негови бизнес връзки в миналото. Тогава той обяви, че срещу него се води „координирана атака от определена група, която със скалъпени твърдения се опитва да саботира работата му“ и обяви, че ще търси правата си по съдебен път. Манолев обаче остана на поста си зам.-министър. Оставката на Александър Манолев е осмата приета оставка в кабинета „Борисов 3“ до този момент.
Даяна ДЮЛГЕРОВА