Скопие. Няма законова или конституционна основа, на която настоящият държавен глава на Северна Македония Георги Иванов ще може да продължи мандата си, ако не бъде постигнат необходимия праг на гласувалите във втория кръг на президентските избори. Това е мнението на експертите по конституционното право Темелко Ристевски и Трендафил Ивановски, предава излъчващата на албански език скопска телевизия "Алсат-М"..
Според професор Ристески функцията на президента, ако такъв не бъде избран на 5 май, ще бъде поета от председателя на парламента в Скопие.
Прагът от 40% бе определен с конституционните промени от 2008 г. Дотогава се изискваха 50% гласували. Според Ивановски, в случай на провал във втория кръг на изборите, решението е да се промени Конституцията в частта за избирането на президент в парламента или отново да се намали цензът.
На изборите на 21 април избирателната активност беше едва 41,68%, най-ниската в историята на страната. На балотажа ще се явят Стево Пендаровски (СДСМ) и Гордана Силяновска-Давкова (ВМРО-ДПМНЕ). Политическите лидери са убедени в постигането на задължителната избирателна активност. Министър-председателят Зоран Заев заяви, че очаква избирателна активност от 45% и, в случай на провал, предупреди, че страната може да бъде изправена пред нова политическа криза. Лидерът на опозицията Християн Мицковски също е убеден, че ще има достатъчен брой гласове. В противен случай партиите ще трябва да седнат и да обсъдят ситуацията, допълни председателят на ВМРО-ДПМНЕ.

Превод и редакция: Тереза Герова