Проекта в понеделник ще бъде разгледан на заседанието на подгрупата, а след това и от специално създаденото тяло за помирение , интеграция и реформи. С предвидените разпоредби, обвиняемите ще имат възможност да решат дали приемат амнистията или искат въз основа на презумпцията за невинност да продължат делата срещу тях.
Освен това проектът на текста предвижда, че преките извършители и организаторите на насилието няма да бъдат обхванати от амнистията. За да не се стигне до ситуация делото "терористично застрашаване на конституционния ред" да трябва да се преквалифицира, подгрупата за помирение планира чрез законови механизми да предложи амнистия за определени закононарушения, а не за конкретни дела.
Остава неясен начина, по който ще бъдат амнистирани обвиняемите, докато делото е в ход и почти след всяко заседание има нови обвинения, като това на бившия директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване (УБК) Владимир Атанасовски, който беше задържан, след свидетелски показания. Амнистията няма да обхване тези, за които вече има влязла в сила присъда, както е в случаят за опит за убийство на Зиадин Села.
Законопроектът за амнистия за събитията от 27 април е едно от условията на изключените депутати от ВМРО-ДПМНЕ, гласували в полза на конституционните промени, произтичащи от Договора от Преспа.
Превод и редакция: Юлиян Марков