Според него съставителите на Закона за амнистията изобщо не са се съобразили как функционират законът и правосъдието. Експертът изтъква политическия опортюнизъм, който е преобладавал, когато се е приемал документът и подчертава, че той не е приет заради социалното помирение в страната, а заради необходимостта да се приемат конституционните промени. „Това е селективен закон, защото както може да се амнистират някои лица, при квалификация „наказателно дело“, така други могат да бъдат осъдени на доживотен затвор.“
Зибери предвижда, че за да се постигне мнозинство от 80 депутатски гласа в парламента, нужни за да се гарантира приемането на конституционните промени, гражданите ще плащат по-високи сметки от тази политическа амнистия.
Тя не е предвидена единствено за организаторите на нападението на 27 април 2017 година над парламента, които са подготвили и донесли оръжието, но и представители на Министерството на вътрешните работи, които са действали в нарушение на своите правомощия и компетенции.
Амнистията обхвана и петима депутати, а парламентът без дебат прие промените по член 353 от Наказателния кодекс, който се отнася за злоупотребата със служебно положение. Съгласно приетите промени по този член наказанието се намалява на три и четири години затвор, а и се дава възможност за условна присъда.
Превод и редакция: Ивелина Ватова