Скопие. В Скопие се появиха неясноти около наскоро обнародвания Закон за употреба на езиците. Партньорите в управляващата коалиция в Македония ДСИ (Демократичния съюз за интеграция – най-голямата албанска партия в страната) и СДСМ (Социалдемократическия съюз на Македония) говорят различни неща за едно и също. Социалдемократите са на позиция, че трябва да се поиска мнение от Венецианската комисия за приетия закон и частта му за банкнотите и военните униформи, а ДСИ иска експертите от Комисията да дадат мнението си само по въпроси, които не са част от Закона, съобщава излъчващият на албански скопски телевизионен канал „Алсат – М“.
„Пред Венецианската комисия ще бъдат изпратени два члена, които са извадени от настоящия закон, а те са – употребата на двуезичността на униформите и банкнотите“, заяви Буяр Османи, вицепремиер по европейските въпроси.
За същите разпоредби, два дни след приемането на законопроекта от страна на правителството , Османи заяви, че те вече са били изпратени на Венецианската комисия.
„Става дума за двуезичието на парите, военните униформи и ценните книжа. Само тези три разпоредби бяха изпратени във Венеция, за да не се застраши целият закон заради тези три разпоредби“, каза Османи.
По думите на вицепремиера от по-рано, първоначално е било планирано Законът за упореба на езиците, заедно с процедурата в парламента, да бъде изпратен за становище от Венецианската комисия.
„Ние решихме, след приемането на Закона в правителството, паралелно да го изпратим в парламента и Венецианската комисия. Докато процедурите в народното събрание траят, тъй като не искаме да го приемаме по бързата процедура и искаме да позволим дебатите в парламента, защото това е важен закон, междувременно Венецианската комисия да даде становище за Закона, с цел да ги приближим. От интерес за Венецианската комисия е даде мнението си преди да завърши дебата в парламента“, каза Османи през 2017 година.
Но, противно на твърдението на Османи, протоколът от заседанието на правителството, на което е приет законопроекта за употреба на езиците, показва, че е договорено от Венецианската комисия да се поиска становище и за Закона, и за разпоредбите, които не са включени в него, но след приемането му в парламента, отбелязва медията.
Един ден след второто гласуване в парламента, на 15 март 2018 година и говорителят на Европейската комисия, приветствайки приемането на Закона, заяви, че Брюксел очаква той да бъде изпратен на Венецианската комисия. Същото заяви и комисарят по разширяването Йоханес Хан, който тогава посочи, че Законът за езиците не е приоритет и че изпълнителната власт трябва да се фокусира върху реформите.
Очаква се идната седмица Министерството на правосъдието, в съгласие с решението на правителството, да изпрати за становище останалите извън закона разпоредби чрез Министерството на външните работи до Венецианската комисия.

Превод и редакция: Иван Христов