В течение на дебата германските депутати свързаха влизането на страната в НАТО с датата за започване на преговори с Европейския съюз. Независимо, че разискванията на доклада на ЕК за Македония трябва да се проведат в друга сесия, все пак част от народните представители имаха забележки, че те се отлагат.
На ратификацията на Протокола за членство се противопоставиха „Алтернатива за Германия“ и Левицата. Петер Бистрон от „АзГ“ похвали Македония за затварянето на балканския маршрут на бежанците през 2016 година, но заяви, че неговата партия ще гласува против членството в НАТО, защото Скопие „има голям проблем с корупцията“, а „Балканите са само предградие на Европа“.
Александър Ной от левицата се противопостави на разширяването на Алианса, като цяло и разкритикува „прозападното правителство в Македония, което интерпретира погрешно референдума за промяна на името“.
Кристиан Шмит от ХДС похвали ролята на Северна Македония на Балканите, наричайки я „крепост на мира“, която винаги е помагала в най-трудните моменти. Според Шмит стратегическият интерес на Германия е западнобалканските страни да станат част от ЕС и обяви, че преговорите ще започнат "скоро".
Колегата на Шмид Питър Бейер приветства споразуменията с Гърция и България, но разкритикува страната за липсата на по-нататъшни усилия в борбата с организираната престъпност, корупцията, реформирането на съдебната система и публичната администрация.
Превод и редакция: Иван Христов