Един от най-големите проблеми е рискът от разпространение на чумата сред животните гледани в т.нар. „Фамилна ферма тип Б“ – заден двор. Чумата се разпространява много лесно – чрез храна, остатъци от нея, дори обувки или контакт със заразена материя. Вирусът ѝ може да оцелее и във вода няколко месеца. Ако бъде констатирано заболяване в такава семейна ферма, това предвещава икономически крах за свинекомплексите в съседство.
Друг сериозен проблем е ловът. Точният брой на дивите свине у нас трудно може да се определи, но според оценки на специалистите плътността е прекалено голяма за територията на България. Според експерти се очаква до 3 - 4 месеца да има бум на африканска чума, защото тогава е размножителният период на дивите свине и те са по-податливи за заболяването заради раждането и кърменето.
Момчил Неков обърна внимание на нуждата разработване на ваксина срещу заболяването в най-кратки срокове. За класическата чума по свинете има такава, но не и за африканската. На 16 октомври 2018 г. Американският департамент по селско стопанство започна процедура по разрешение на компанията Зоетис да разработи ваксина. „Проблемът е пряк и много остър за ЕС, затова трябва да се предвиди ресурс за развойна дейност и в Европа в най-кратки срокове. Не можем да останем в очакване американците да разработват нещо, което е проблем тук и сега“ коментира Момчил Неков след конференцията.
В България се оказа, че има и дефицит на лаборатории за изследване на проби. Радостина Донева, председател на асоциацията за българската местна порода Източнобалканска свиня, обърна внимание, че заради забавяне в даване на резултати от проби, което отнема близо седмица, губят продукция. За сравнение, подобни лаборатории в Румъния има във всяка област и резултатите са готови бързо.
Африканската чума по свинете е заболяване по свинете, което се разпространява както по дивите, така и по домашните свине. В съседна Румъния, където заради заболяването трябваше да се заколят близо 400 000 прасета, има засегнати вече 19 области.
„Африканската чума не е заразна за хората, но икономическите последици от нея ще са тежки. За това трябват общи и спешни усиля и стъпки, ако не искаме сектор като свиневъдството, които е изключително важен за животновъдството в България да изчезне“, заяви Момчил Неков.
В цяла Североизточна България се усеща напрежение заради разпространението на болестта. В България до сега има регистрирани само четири огнища – всички през 2018 г., като нито едно не е било в област Русе.
В събитието организирано от евродепутата Момчил Неков участие взеха собственици на свинекомплекси, ловци, кметът на община Тутракан – д-р Димитър Стефанов, директорът на ОДБХ-Русе д-р Георги Дяков, д-р Ливиу Флореску от Националната агенция по безопасност на животните в Гюргево, народните представители от 19-МИР Русе Георги Стоилов и Пенчо Милков и др. Поканени бяха и представители на Изпълнителната агенция по горите, но оттам не изпратиха представител, което се срещна с неодобрение от присъстващите. Срещата се проведе в сградата на Областна администрация Русе и беше уважена лично от областния управител Галин Григоров.