В съвместно съобщение на трите групи се подчертава, че „Преспанския договор между Гърция и БЮРМ слага край на дългогодишния спор и донася стабилност на Западните Балкани“.
Лидерите на трите партии отбелязват, че ратифицираният от парламентите на двете страни договор е „модел за мирно разрешаване на международни проблеми чрез диалог и взаимен компромис. Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас имаха политическата смелост да прокарат споразумението въпреки съпротивата на националистите“.
В изявлението се казва, че „поради всички тези причини, ние подкрепяме номинацията на Зоран Заев и Алексис Ципрас от нобеловия лауреат Видед Бушамауи за Нобеловата награда за мир за 2019 година“.
Представяйки своята номинация в Скопие на 18 декември 2018 година, Бушамауи заяви, че Преспанския договор е модел за разрешаване на проблемите в бъдеще и неговата ратификация ще „изпрати силно послание, че диалогът е възможен“.
Вицепредседателят на Европейския парламент Димитрис Пападимулис и евродепутатът от СИРИЗА Стелиос Кулоглуу изиграха важна роля в инициативата, докато според информация на АНА повече европейски политици се очаква да подпишат съвместното изявление за номинацията за Нобелова награда на Ципрас-Заев.
В изявление пред гръцката държавна агенция, лидерът на групата GUE/NGL Габи Зимер заяви: „Бих искал да поздравя премиера Алексис Ципрас и премиера Зоран Заев за техния ангажимент и силна политическа воля за подписване и приключване на ратификацията на споразумението, което решава един от най-дългите и най-чувствителни въпроси в региона“ и добави, че споразумението е ясна победа срещу националистическите и популистки сили в двете страни.
Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент от своя страна приветстваха ратифицирането на Преспанския договор от гръцкия парламент в петък, наричайки го „историческо споразумение“.
„Сега най-накрая ще можем да кажем: Добре дошли в Република Северна Македония“, каза в писмено съобщение ръководителят на групата Удо Булман, добавяйки, че ратификацията доказва, че прогресивните политически сили са в състояние да решават дългогодишни разногласия и да правят трудни компромиси, които националистите или консерваторите не успяха да постигнат в продължение на почти три десетилетия.
Булман също поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев за „историческото споразумение, което сега ще бъде изпълнено“ и добави, че е напълно наясно с напрежението, предшестващо гласуването в петък.
„Да, това беше труден компромис“, каза евродепутатът и добави, че лидерите на двете страни доказаха, че „бъдещето на техните страни и добросъседски отношения са по-важни от краткосрочните ползи в проучванията на общественото мнение“. Той също така призова държавите-членки на ЕС да докажат, че тези, които постигат трудни компромиси се възнаграждават и призова ЕС да покани БЮРМ да „започне присъединителни преговори с Европейския съюз през юни 2019 г.“
Превод и редакция: Иван Христов