Атина. Посещението на министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас в Скопие открива нова ера в отношенията със Северна Македония. Това е първото посещение на гръцки премиер в съседната страна, което той описа като „историческо", предава гръцката държавна информационна агенция ANA-MPA.
Посещението бележи ново начало в дипломатическите, икономическите, военните и енергийните отношения между двете страни с цел да ги насърчи в стратегически отношения. В този контекст, според дипломатически източници, ще възникнат значителни възможности за сътрудничество и съвместно развитие, станало възможно след подписването на Преспанското споразумение. „Това посещение е още една стъпка към консолидиране на водещата роля на Гърция в Югоизточна Европа като стълб на мира, стабилността и растежа", подчертават източниците на агенцията.
Два месеца след влизането в сила на договора за името в Скопие се предвижда провеждането на Първия върховен съвет за сътрудничество между Гърция и Република Северна Македония под председателството на премиерите на двете страни.
След пристигането си на летището в Скопие, премиерът на Гърция и десетчленната министерска делегация, която го придружава, ще бъдат отведени в сградата на македонското правителство за официално посрещане. След това Ципрас и Заев ще проведат среща. В същото време ще има и отделни разговори между министрите.
Ципрас ще бъде придружен от бизнес делегация от над 140 ръководители и представители на повече от 100 големи и средни гръцки предприятия. Сред компаниите са Mytilineos Group, Intracom, Motor Oil, Prometheus Gas, GEK Terna, Hellenic Petroleum, Aktor, Apivita, PPC, DESFA, ,itan, Viohalco, Sidenor S., Alpha Digital, Alumil S.A., Malamatinas & Son S.A. и Ohonos Snack S.A.

По време на двустранните контакти ще бъдат подписани споразумения, а по-конкретно:
- План за действие за задълбочаване и засилване на сътрудничеството между двете страни - включително широк списък от области на сътрудничество;
- Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната между Министерството на отбраната на Гърция и Министерството на отбраната на Република Северна Македония;
- Споразумение за установяване на гранично-пропускателен пункт между двете страни;
- Меморандум за разбирателство между Министерството на външните работи и Секретариата по европейските въпроси на правителството на Република Северна Македония за ускоряване на процеса на присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз;
- Меморандум за сътрудничество на министерствата на транспорта;
- Меморандум за разбирателство за развитие на пътната и железопътната връзка Солун-Скопие-Табановце.

Превод и редакция: Тереза Герова