Намирането на решение може да се окаже невъзможно, след като на два пъти – в 2004 и 2017-та, се провалиха опитите да се преговаря под егидата на ООН. Освен това гръцката кипърска администрация гледа на турската страна като на малцинство.
Островът не може вече поне 55 години да намери трайно разрешаване на въпроса с разделението. Старата конституция на държавата, която даваше равин права и еднакъв статут на турските и гръцки кипърски граждани, беше отменена от гърците в 1963 година, точно тир години след създаването на Република Кипър. В 2002 година Кипър почти беше разрешил проблема си – тогавашният генерален секретар на ООН, Кофи Анан, предложи идеи на двете спорещи страни. Гърците отначало приеха плана на Анан за реунификация с кипърските турски общности, но малко преди референдума, те организираха кампания срещу него.
През 2004 година с референдум планът на Анан беше приет от близо 65 на сто от населението на Турската република в Северен Кипър, но 76 на сто от кипърските гласоподаватели го отхвърлиха.
В 2017 г. в Кранц-Монтана, Швейцария, се проведе среща под ръководство на Турция, Гърция и Великобритания. Гърците обаче отново проявиха нетолерантност към въпроса за равните права на двете общности и така провалиха самия преговорен процес.
Международна конференция за Кипър
Следващата седмица от 1 до 3 април в Източно-средиземноморския университет на Лефкоза, столицата на турски Кипър, ще се проведе конференция, на която ще се обсъждат алтернативни модели за разрешаване на Кипърския въпрос. Заявили са участие повече от 50 учени и експерти- практици от целия свят да обсъждат различни аспекти на проблема. Сред тях е например и въпросът как откриването на нефтените залежи в източната част на Средиземно море може да засегне темата. Един от нейните основни аспекти за дискусии ще е моделът „един остров, две държави“, конфедерация или две държави. Докладите ще бъдат издадени в сборник от издателството на медийната група „Шпрингер“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова