Анкара. Премиерът Алексис Ципрас и турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаряха този след обед в Анкара и потвърдиха, че желаят да поставят основите за амбициозно историческо решение на споровете, продължили десетилетия, за Егейския и Кипърския проблем, предава Anadolu Agency.
Министър-председателят на Гърция заяви, че не може да върне осемте турски офицери, замесени в провалилия се опит за преврат от 2016 година срещу Ердоган, защото гръцкият съд е постановил да не се екстрадират, а в Гърция се прилага принципът за разделение на властите.
Днес Анкара категорично постави този въпрос, като обяви, че за всеки от тях плаща по 700 000 евро премия.

Превратът засегна гръцко-турските отношения
Ципрас припомни на Ердоган, че той беше сред първите, които са му се обадили и са изразили подкрепата си веднага след неуспешния опит за преврат. Той заяви, че този опит е повлиял отрицателно на двустранните отношения и подчерта, че Гърция заклеймява всякакви преврати и всяко усилие да се разрушават демократичните форми на управление. Това отчасти се отнася както за осемте офицера, така и до двамата гръцки офицери, които Турция задържа, но след месеци освободи.

Егейският въпрос
Гръцкият премиер е изразил също и силна тревога за опасната военна ситуация в Егейско море. Той е подчертал колко важна е прякото общуване между двамата лидери.
По същество, двамата обявиха, че започват разширен многостранен диалог, а Ципрас изтъкна, че приоритет е сътрудничеството в енергийната област.
На свой ред Ердоган прояви силен интерес по отношение на мюсюлманите в Западна Тракия. Той настоя за преки избори на мюфтии.

Деескалацията е главна цел, нужни са предварителни разговори
Според Ципрас двата народа се сближават все повече, а тяхното желание е техните лидери да ги следват.
Двете страни планират да предприемат мерки за изграждане на ново доверие и да се върнат към модела на предварителните разговори по отношение на делимитацията на Егейския континентален шелф.
По съдбоносната мигрантска тема Ципрас е казал, че той иска повече мигранти да се върнат на Турция и да се проследят корените на мигрантските транспорти вериги.
Гръцкият премиер е обявил също, че очаква още по-интензивно да се развива сътрудничеството в сферата на сигурността, което може да даде сигнал, че Атина ще предава членове от мрежата на мюсюлманския духовник Фетулах Гюлен, обвинен за опита за преврат.
По въпроса за ново откриване на Семинарията на остров Халки на Вселенската Патриаршия Ердоган по същество е предложил прилагане на древното римско правило „услуга за услуга“ - quid pro quo, нещо, което Атина дълго време отхвърляше. Той е заявил, че очаква в замяна Атина да позволи на мюсюлманите от Тракия да избират свои мюфтии, учени-юристи, които изпълняват също и функциите на съдии при определени фамилни правни казуси.
Превод и редакция: Ивелина Ватова