Свищов. 33-ти пехотен Свищовски полк е създаден на 1 януари 1904 година от състава на Девети пехотен резервен полк. Това каза за Радио „Фокус” – Велико Търново Анатолия Тодорова, уредник в Исторически музей – Свищов, по повод Деня на храбростта и празника на Българската армия. Тя припомни, че с указ на княз Фердинанд Девети пехотен резервен полк се преименува на 33-ти пехотен Свищовски полк. Първи командир е полковник Иван Златанов. Полкът взима участие в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световната война – от 1912 до 1945 година. Той е включен в състава на Втора бригада на новосформирана Девета пехотна плевенска дивизия. От 33-ти Свищовски полк и 34-ти, които са двата полка от тази Втора бригада, се формират и други полкове – 54-ти Пехотен полк, който се формира на 17 септември 1912 година и също взема участие в Балканската война. През Балканската война 33-ти пехотен Свищовски полк взема участие в обсадата на Одринската крепост. Отделно от това се сражава и при село Кемал.
„В този бой полкът получава „бойното си кръщение”, ако така може да се каже. Противникът имал числено превъзходство, пехота и артилерия. Според сведения срещу полка настъпват пет пехотни полка, поддържани от четири батареи. Свищовци, благодарение на храбростта и показаното им спокойствие и мъжество, отстояват твърдо на напора на противника. В този бой те покриват със слава и чест името си. Също така изпълват с радост сърцата на своите близки и роднини, които са от градовете и селата на Свищовска и Никополска околии. На този ден е кръщелния ден на полка. Тогава се решава на този ден да е бойният му празник”, посочи Анатолия Тодорова. Тя допълни, че по време на Междусъюзническата война, 1913 година, полкът успява да завземе прохода „Св. Никола“, върховете „Ощра“ и „Копатник“. Той воюва в състава на Самоковския отряд. Командир на полка, както и в Балканската война, е Емануил Чакъров. В тази война, като част от състава на Самоковския отряд, 33-ти Пехотен Свищовски полк взема участие в освобождението на Мехомия, днешен Разлог.
През Първата световна война командир на полка е полковник Константин Попов. Полкът е част от втора бригада на Девета Пехотна плевенска дивизия. Първоначално боевете са на Западния фронт. Най-големите битки са боят при Черни връх, боят за Модра стена, боевете за Ниш, боят за връх Магашка чука. След това продължава участието на полка на Южния и Солунски фронт, като две са главните битки – на Дойранския фронт и на Битолския фронт. На Битолския фронт Четвърта Пехотна дружина взема участие в битката при Каймак-Чалан. Следват боевете при Кенали, завоя на река Черна и Дойранската епопея, като покрива името си със слава. От Дойранската епопея известна е битката при връх „Дуб“ на 18 септември. Там полкът дава много жертви. След Първата световна война 33-ти Свищовски полк е демобилизиран. След това на 1 юли 1937 година Втори пехотен Искърски полк се преименува на 33-ти Пехотен Свищовски полк и той вече носи неговото име, докато съществува полкът до 50-те години. През Втората световна война, 1944 година, полкът участва в боевете на западната граница – боят при Царево село, боевете при Щип – на връх Голак и връх Корица, а после вече е върнат в България. През 50-те години Полкът е разформирован.
Надежда КРЪСТЕВА



Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус - "Военни известия".