Берлин. Демокрацията живее в промените, заяви германският канцлер в традиционното си коледно обръщение, цитирано от Deutsche Welle.
В традиционното си новогодишно обръщение германският канцлер първо се обърна към хората в собствената си страна: "Скъпи съграждани." Но тези думи трябва да бъдат внимателно изслушани и извън границите на Германия. Когато Ангела Меркел оцени изминалата година, като "изключително трудна политическа година", тя го прави от две гледни точки: национална и международна, пише агенцията.
Канцлерът започна речта си поглед върху дългия и труден процес на формиране на правителство след федералните избори през 2017 г. Процесът продължи шест месеца "и докато той беше в ход, имаше много спорове и загриженост за бъдещето на страната." Меркел, член на Християндемократите (ХДС), не споменаникакви примери. Агенцията припомня постоянните спорове с министъра на вътрешните работи Хорст Зеехофер от Християнсоциалния съюз (ХСС) – баварската посестрима на ХДС и спънките на социалдемократите (СПД). Повечето от тях бяха в областта на миграционната политика на Германия.
Меркел не иска напрегнатият климат в коалицията да се разбира като причина за намерението й да се оттегли като канцлер в края на този законодателен период през 2021 година. Дългият й мандат, който продължава 13 години, е достатъчна "причина". Ние градим върху това, което нашите предшественици са ни оставили и оформяме настоящето за онези, които идват след нас. "Демокрацията," казва тя, "процъфтява от промените."
Меркел е убедена, че предизвикателствата на времето могат да се овладеят "ако се държим заедно и работим с другите страни". Тези предизвикателства включват не само "съдбовния въпрос за изменението на климата", но също и миграцията и борбата срещу международния тероризъм. "Търсим решения на всички тези въпроси, защото това е в наш интерес."
В световен план канцлерът подчерта, че традиционната сигурност на международното сътрудничество е подложена на натиск отново без да дава примери. „Но няма съмнение, че това включва националистическа политика от двете страни на Атлантика“. Нейният извод: „В такава ситуация трябва да се застъпваме, да спорим и да се борим за нашите убеждения с по-голяма убеденост”.
Във връзка със членството на Германия в Съвета за сигурност на ООН , което ще започне на 1 януари за двугодишен период, Меркел казва, че Германия ще се застъпва за "глобални" решения. "Ние продължаваме да увеличаваме нашето финансиране за хуманитарна помощ и помощ за развитие и също така увеличаваме разходите си за отбрана." Германия ще работи и за превръщането на Европейския съюз (ЕС) в "по-силен и способен" и ще се стреми да поддържа "тясно партньорство" с Обединеното кралство, въпреки планираното оттегляне от ЕС. Канцлерът също призова германците да помогнат на ЕС да остане "проект за мир, просперитет и сигурност", на фона на предстоящите европейски избори през май.
Към края на своето обръщение Меркел отново насочи вниманието си към вътрешнополитическата обстановка. Работейки в посока към "равни условия на живот", тя заяви, че германското правителство иска да гарантира, че "всеки ще има добър достъп до образование, жилище и здравеопазване". Тя подчерта, че се опитва да намери "най-добрите решения" на тези проблеми.
"Все повече и повече обаче става дума и за стила на нашето взаимодействие, за нашите ценности: откритост, толерантност и уважение." Меркел е обезпокоена от политическия климат в Германия, който стана по-тежък през 2018 г. Но тя остава уверена: "Когато вярваме в нашите ценности и прилагаме идеите си с енергия, може да се появи нещо ново и добро."

Превод и редакция: Юлиян Марков