Макар и в последствие еквадорският президент да заяви, че Асандж няма да бъде екстрадиран в страна, където го заплашва смъртно наказание или може да бъде подложен на мъчения, стана ясно, че Асандж е арестуван не само заради нарушаването на гаранцията през 2012 година, когато избягна арест по обвинения в сексуално насилие в Швеция, но и на основание на искане за екстрадиция в САЩ по обвинения в хакерство. За предявените му обвинения в САЩ го грозят до пет години затвор, което значи, че на основание на това обвинение в не особено тежко престъпление, той все пак може да бъде екстрадиран в САЩ. Подобно развитие се очакваше, особено след избирането на Ленин Морено за президент на Еквадор. Морено, за разлика от предшественика си Рафаел Кореа, има намерение да поддържа много по-добри отношения със САЩ и техните съюзници, а Асандж се превърна в "камъчето в обувката", от което той трябва някак си да се отърве. Лондонският съд наложи задържане под стража и стана ясно, че на 2 май ще се гледа искането за екстрадициата му в САЩ.
САЩ обвиняват Асандж, че заедно с редник Челси Манинг, са отговорни за най-голямото изтичане на класифицирана информация в историята на САЩ, като тогава през 2010 изтекоха данни, съдържащи около 90 000 доклада, свързани с войната в Афганистан, 400 000 доклада, свързани с войната в Ирак, 800 доклада за оценка на задържаните в Гуантанамо и 250 000 съобщения от Държавния департамент, много от тях секретни.
Кой е Джулиан Асандж
Джулиан Асандж (пълно име - Джулиан Пол Асандж) е роден на 3 юли 1971 г. в Таунсвил, Куинсленд, Австралия. Майка му - Кристин Ан е художник, а баща му Джон Шиптън е строител. Родителите са се разделили преди неговото раждане. Той носи името на първия официален съпруг на майката, Ричард Брет Асандж, директор на гастролиращ театър, пише в биографична справка на агенция TACC.
Детството и юношеството Джулиан Асандж преминава в постоянно пътуване. По-късно той пише в биографията си, че е сменил 37 училища и шест университета (включително Университета в Централен Куинсланд и Университета в Мелбърн). Той обаче никога не е завършил висше учебно заведение.
На 16-годишна възраст започва да се интересува от програмиране и почти веднага започва да се занимава с хакерство под прякора "Mendax" (от оксиморона на древния римски поет Хорас Сплендид Мендакс, което означава "благороден лъжец" или "великолепен измамник"). Скоро заедно с приятелите си създава хакерската "Международни саботьори". Асандж бил заподозрян в престъпления като проникване в базите данни на Министерството на отбраната и други отдели на САЩ. На него приписват инцидента, свързан с хакването на компютърната мрежа на НАСА през есента на 1989 година. Тогава, преди кацането на совалката „Атлантис“, думите WANK (Червеи (хакери – бел. ред) срещу ядрените убийци) се появиха на екраните в центъра за управление на полета.
През 1991 г. е започнало разследване срещу Асандж по подозрение за хакване в сървъра на канадската телекомуникационна компания Nortel Networks. По това време той преживява тежка депресия. Разследването на случая е продължило няколко години. През 1996 г. той се признава за виновен по повечето от 31-те обвинения, но е осъден само на глоба от 2100 канадски долара (около 1300 долара), тъй като съдът не е установил в действията му престъпно намерение или преследване на користни цели.
Впоследствие работи като консултант по компютърна сигурност, сменя няколко професии в областта на информационните технологии (по-специално работи като администратор в една от първите австралийски хостинг компании Suburbia). През 1998 г. той е съосновател на австралийската компания Earthmen Technology, която разработва технологии за откриване пробиви в компютърни мрежи
През 2006 г., заедно с група съмишленици, той основава сайт, който публикува класифицирана информация, получена от анонимни източници – „Уикилийкс“. Асандж получи международно признание след публикуването на видеозапис през април 2010 г, как два американски вертолета разстрелват група цивилни през 2007 г в Ирак на сайта „Уикилийкс“. По-късно сайтът публикува хиляди поверителни документи от кореспонденцията на американски дипломати. Тяхното появяване предизвика широк политически и обществен протест.
За да се гарантира конфиденциалността на информаторите и редакторите на „Уикилийкс“, е решено сървърът на сайта да се премести в Швеция, тъй като законодателството на тази страна осигурява надеждна защита за анонимността на потребителите. Във връзка с това през август 2010 г. Асандж пристига в Швеция и подава молба за разрешение за пребиваване и разрешение за работа. През същия месец обаче шведските правоприлагащи органи го обвиняват в сексуални престъпления срещу две шведски гражданки. Асандж отрича да е извършил тези престъпления. Регионалният съд в Стокхолм реши да го арестува и Асандж е принуден да се премести в Обединеното кралство.
През декември 2010 г. Асандж бе задържан в Лондон по искане на шведските правоприлагащи органи, но след това освободен под гаранция от 240 000 британски лири, докато искането за екстрадиция на Швеция бъде разгледано.
През февруари 2011 г. британски съд реши да екстрадира Асандж на шведските власти. На 19 юни 2012 г. той се скрива в еквадорското посолство в Лондон (през август същата година получава еквадорско гражданство). Въпреки оттеглянето на заповедта за арест от Швеция, полицията на Обединеното кралство заяви, че възнамерява да задържа Асандж веднага след като напусне посолството на Еквадор, тъй като през 2012 г. е нарушил условията на гаранцията.
През ноември 2018 г., според The Washington Post, стана известно, че Асандж е обвинен в Съединените щати (преди това е проведено разследване в Съединените щати по подозрение за нарушаване на американския закон за шпионажа от 1917 г., заради което той може да бъде подложен на смъртно наказание).