Добрич. Общината започна изкърпването на улични платна. Тази дейност върви паралелно с приключването на строително-монтажните работи по проекта за обновяване на водния сектор в града. Това съобщи за Радио „Фокус” – Варна арх. Боян Коларов, зам.-кмет по „Устройство на територията“. По повод мнения на граждани относно изпразването и пълненето отново на парковото езеро зам.-кметът заяви, че технически особености позволяват единствено ръчно почистване на езерото в парка „Св. Георги“: „Смятах, че това е нещо рутинно, една обикновена техническа операция, която извършваме всяка година. Изпразването на езерото започна в момент, който беше съобразен с факта, че междувременно тази година изтече нашият договор с „Басейнова дирекция“ и трябваше да извървим съответните процедурите“, заяви арх. Боян Коларов. Той посочи, че те се правят регулярно, понеже договорите са 4-5- годишни. „И в момента, в който вече имахме документалното основание, че договорът с „Басейнова дирекция“ за ползването на сондажите ще бъде подписан, колегите започнаха да го изпразват. Тази дейност си има някакъв технологичен срок за това, минава доста време. След това започнаха да го почистват. Имайте предвид, че нашето езеро се почиства само на ръка няма как да си почисти с техника, поради няколко технически особености. Освен това, дъното на езерото не е с наклон, насочен към изливната му тръба. Затова се налага в най-различни посоки да се мие с пожарникарски маркучи и да се избутват нечистотиите“, каза Коларов като посочи, че има около 7 или 8 ниски места по дъното. „Избутват се към тези седем-осем ниски места, всичко се товари с лопати на колички и оттам се изнася механично. Това става бавно и дори няма как да се вкарат повече хора, защото местата, на които могат да се присъединят пожарникарските маркучи, са не повече от три. Така че тези три екипа си работят регулярно и си го правят всяка година. Това си е един отработен процес. Освен това ние не можем да си позволим за големия празник 24 май езерото да бъде празно. А пък технологично то се напълва за малко повече от две седмици. За това взехме решение, че ние трябва да започнем да го пълним, за да може на 24 май да имаме истинско езеро“, отбеляза зам.-кмет по „Устройство на територията“.
По думите му докато езерото е било празно и сухо е била повикана фирмата-изпълнител от реконструкцията на градския парк. „Направихме един обстоен оглед, тъй като междувременно колегите от Общинското предприятие „Устойчиви дейности и проекти“ бяха отчели загуби на вода. Ние огледахме всички фуги, хоризонтални ъглови и така нататък, преценихме, че ще има нужда от едно изпразване с по-сериозен и по-дълъг технологичен срок, за да могат да бъдат направени ремонтни работи. Сметнахме, че е правилно това нещо да се случи след празника на града 25 септември, когато знаете, че обикновено времето е хубаво, топло, сухо и приятно. Обикновено тогава хората много се разхождат в града и в парка, затова преценихме, че е добре да изчакаме този период“, посочи Коларов, като отбеляза, че според него към средата или края на октомври ще започне изпразването. „Тогава вече строителната фирма ще дойде, ще си направим протоколи за всеки квадратен метър от езерото, ще започне ремонтът и ще продължи дотогава, докато е необходимо. Тогава вече няма да бързаме с напълването. А истината е, че когато започнахме да пълним езерото сега, естествено, че то се напълва първо в ниските части на дъното. Колегите предвидливо бяха избутали боклука към по-високите части и продължаваха да го изнасят докато водата пълнеше ниските части. Не смятам, че сме извършили някакво престъпление, не смятам, че някой не си е свършил работата. Всички работим като се съобразяваме с реалната обстановка. Ние живеем в реална обстановка, не в идеална и се съобразяваме с нея“, допълни зам.-кметът.
Градският парк „Св. Георги“ е една от забележителностите на добруджанския град. Началото на изграждането на парка е поставено още в далечната 1867 година. След 1970 година се изгражда западното езеро. От 1999 година старата градина на градски парк е обявена за паметник на културата и градинско парковото изкуство.
Жулиета НИКОЛОВА