Бургас. При проверката на местността „Арапя“ се констатираха нарушения при временен път, който няма разрешение за строеж. Това каза пред журналисти в Бургас началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) арх. Иван Несторов по повод резултатите от извършената проверка на издадените документи за строеж в района на къмпингите „Арапя“, „Градина“ и „Алепу“ на територията на общините Царево и Созопол, предаде репортер на Радио „Фокус“ – Бургас. По думите му за територията на община Царево е извършена проверка в местността „Арапя“, където ще се изгражда ваканционно селище с 23 вилни сгради. При проверката са констатирани нарушения по отношение на временния път, който обслужва не само „Арапя“, но и още едно ваканционното селище, което вече е въведено в експлоатация. Нестеров добави, че за този временен път има изготвена проектна документация, но тя е депозирана в Община Царево без да е одобрена и няма разрешение за строеж.
„Поради тази причина, тъй като това са обекти от 4 и 5 категория, ние ще издадем разпоредително писмо, на базата на което, съгласно правомощията, които Законът за устройство на територията е предоставил на кметовете на общини и на Дирекцията за национален и строителен контрол за тези обекти, кметът на Община Царево следва да издаде съответните административни актове.“, добави Несторов. По трасето на временния път не са извършени отчуждителни и обезщетителни процедури, за които трябва да се издаде заповед и, ако има частни имоти, дори и общински, трябва да бъде извършена отчуждително-обезщетителна процедура, трябва да бъдат издадени съответните заповеди и квадратурите, които се отнемат заради реализирането на пътната отсечка, трябва да бъдат заплатени. Временният път има одобрен подробен регулационен план, но процедурата е спряна дотам.
„На този път е изградена и канализация, която също е без разрешение за строеж, поради тази причина извършихме втори оглед на място и с инж. Ненчев от РДНСК ще напишем разпоредително писмо до кмета на Община Царево и ще го помолим да издаде тези административни актове, които касаят спиране на строителните дейности относно този реализиран временен път и ще обърнем внимание и на изграждането на тези 23 обекта, които са в два обособени урегулирани поземлени имота“, допълни още Несторов. По думите му от 2007 година е установено, че по първичния проект от 2007 година в местността „Арапя“ е трябвало да има една сграда, а в момента се изграждат 23 вилни сгради, като е нужно одобрение от Регионалната инспекция за опазване на околна среда и води за това колко точно дървета трябва да бъдат премахнати, за да бъде реализирано строителството. „Фирмата, която упражнява строителния надзор, не е изпълнила задълженията си и ще бъде санкционирана от Дирекцията за национален строителен контрол“, посочи Несторов.
Мария КУРТЕВА