София/Баку. На 20 януари 2019 г. се навършат 29 години от събитията, останали в паметта на азербайджанския народ като „Черния януари“. По традиция на този ден всяка година правителството на Азербайджан, държавни служители, дипломати и обикновени хора почитат с национален ден на траур жертвите на събитията от нощта на 19-ти срещу 20-ти януари 1990 г., когато, без да се обявява извънредното положение, с указ на ръководството на CCCР съветските военни и специалните части нахлуват в град Баку и някои региони на страната. В тази връзка Н. Пр. Наргиз Гурбанова, извънреден и пълномощен посланик на Република Азербайждан в България, предоставя кратка информация за събитията от 20 януари 1990 г.
„През нощта на 19 срещу 20 януари 1990 г. в Баку и някои райони на Азербайджан бяха въведени съветски войски, отряди със специално предназначение и голям контингент на вътрешните войски, които превзеха Баку с особена жестокост. Операцията по обстрела на невинни хора беше организирана от специално назначени подразделения на Министерствата на отбраната и вътрешните работи на СССР и провокативните групи на Комитета за държавна сигурност. Начело с тогавашния съветски лидер Михаил Горбачов, съветското ръководство умело се възползва от "арменската карта" в Баку и разположи тук въоръжени отряди под претекст, че така защитава арменците и семействата на военнослужещите и предотвратява насилието от "националистическите екстремисти". На 19 януари групата “Алфа” на Комитета за държавна сигурност на СССР взриви енергийния блок на републиканската телевизия, спря дейността и на други средства за масова информация и по този начин лиши народа от правото да получава информация“.
В изпратения до Агенция „Фокус“ текст се припомня, че в резултат на събитията от 20 януари са загинали 147 граждани на Азербайджан, 744 са ранени, а 841 са арестувани. „Бяха убити не само цивилни граждани, на обстрел са подложени къщи и обществени места, дори линейки са смачкани от танковете, а медицинският персонал, който помага на хора, е застрелян. За да извършат това планирано престъпление, в Баку пристигат министър на отбраната на СССР Дмитрий Язов, министърът на вътрешните работи Вадим Бакатин и други високопоставени военни“, се подчертава в изпратения материал.

Във връзка с годишнината от събитията, посолството на Република Азербайджан в България изпраща и текст с изявлението на омбудсмана на страната Елмира Сулейманова, в който международната общност е призована да признае „Черния януари“ като престъпление срещу човечеството.
„Тази ужасна трагедия стана причина за смъртта на цивилни. В резултат на това бяха грубо нарушени разпоредбите на Всеобщата декларация на ООН за правата на човека, Международния пакт за граждански и политически права и други международни правни инструменти. Въпреки това, събитията от 20 януари, които са едно от най-ужасните престъпления на ХХ век по съдържание и обхват, все още не са получили международна правна оценка, поръчителите и изпълнителите на кървавата акция не са били наказани. В съответствие с международното право, трагедията от 20 януари трябва да се квалифицира като престъпление срещу човечеството. На основание член 7 от Статута на Международния наказателен съд, унищожаване, изчезване на хора, тяхното преследване по политически, расови, етнически, културни, полови мотиви, изтезания и други нечовешки действия от подобно естество, състоящи се в умишлено причиняване на големи страдания, тежки наранявания, увреждане на психическото или физическото здраве се квалифицират като престъпление срещу човечеството“, подчертава в изявлението си омбудсманът на Азербайджан.