Белград. Запазването и защитата на териториалната цялост, интеграцията в ЕС и по-доброто сътрудничество със страните по света са основните цели на външната политика на Сърбия.
Това заяви в Белград първият вицепремиер и външен министър Ивица Дачич и посочи, че Сърбия е засилила позицията си на международната сцена, съобщава белградското радио B92.
На заседанието на комисията по външни работи към сръбското народно събрание Дачич възрази с доклад за работата на своето министерство за периода от май миналата година до 1 февруари, заявявайки, че прави големи усилия за намаляване на броя на страните, които признават Косово, обявявайки нови оттегляния на признаване.
Говорейки за неотдавнашната сесия на Съвета за сигурност на ООН, който обсъди доклада на генералния секретар на ООН по Косово и Метохия, Дачич заяви, че е имало голяма борба за провеждане на тази сесия изобщо и, че е съществувала опасност това да не се случи, и припомни, че тази година беше договорено да се проведат три сесии от този тип и две през следващата година.
„С това приключихме темата, въпросът вече няма да бъде дали тези срещи ще се проведат или не. Косово беше изненадано, че сесията се проведе изобщо“, заяви Дачич и добави, че срещата в Ню Йорк е била много положителна за сръбските интереси.
Дачич каза още, че Сърбия трябва да поддържа и установява контакти с по-малки и по-малко влиятелни страни в света за да гарантира, че те гласуват в полза на Сърбия на международни форуми.
„Много служители биха предпочели да отидат в Брюксел, отколкото в Бурунди, но, повярвайте ми, по-хубаво e в Бурунди, защото там ни харесват. Това са наши приятелски държави, където никой от нас не е ходил там от двадесет години“, заяви Дачич.
Тази година отново ще гласуват в ЮНЕСКО и Интерпол (за кандидатурата за членство на Прищина), каза Дачич и добави, че Косово вече няма мнозинство, за да може лесно да се присъедини към важни международни организации.
„Затова е важно да поддържаме връзка с всички тези страни, за да имаме стабилна позиция по отношение на тези, които ще гласуват за нашите предложения“, каза Дачич.
Дачич заяви, че Косово не може да бъде член на ОССЕ, докато е възможно те да кандидатстват за членство в Съвета на Европа, което би било най-трудно да се предотврати, тъй като повечето държави-членки признават Косово.
„Наблюдаваме ситуацията в Съвета на Европа“, заяви Дачич.
Дачич също така обяви нови оттегляния на признаването на Косово, но не искаше да уточни кои държави са засегнати.
Министърът каза, че от 193-те държави-членки на ООН, 91 държави със сигурност не са признали Косово, а от останалите 102 държави има няколко страни, които дълго време, въпреки че признават Косово, не са гласували на международни форуми в полза на Косово, като Египет и Оман.
„За да имаме мнозинство, имаме нужда от още шест държави, мисля, че вече имат по-малко от половината, но не съм удовлетворен, когато някой ми казва, „ние не признахме (Косово), имаме нужда от документи“, каза Дачич.
Министърът съобщи, че Сърбия обръща специално внимание на страните от Карибския басейн и в Тихия океан, както и в Африка и Азия.
„Тези 13 страни, които са анулирали признаването, имат общо 55 до 60 милиона души и заедно около един милион квадратни километра земя, което също е 13 гласа в ООН“, каза Дачич.
Говорейки за ситуацията със сигурността, Дачич заяви, че Сърбия работи за хармонизиране на текста на нов индивидуален план за партньорство с НАТО и отново подчерта, че страната иска да има по-добри отношения с Алианса и в момента е на най-високо ниво, на което една държава може да бъде, без да иска да стане член.
Министърът каза, че е имало проблеми с Иран, след като Сърбия първо е премахнала, а след това отново въвела визи след намесата на ЕС, защото редица ирански граждани, които дойдоха в Сърбия, не се завърнаха у дома, а се опитаха да отидат по-далеч в ЕС.
„Но в нашата страна не са влизали 100 хиляди души, а бяха 45 хиляди и 22-23 хиляди са напуснали - не е като десет хиляди души ще наводнят целия континент“, отбеляза Дачич, добавяйки, че това също е било опит за упражняване на политически натиск.

Превод и редакция: Калоян Пенков