В 2000 година Кристар Карпхамар бе назначен за първи съдия в Косово при Временното управление на мисията на ООН, под ръководството на Бернар Кушнер, първият специален представител на Световната организация в Косово.
"Занимавах се със сериозни криминални случаи. Бързо разбрах, че сърбите нямат никакъв шанс за справедливо съдопроизводство тук. Албанците, които бяха извършвали сериозни престъпления срещу сърбите, бяха освобождавани, докато в същото време много сърби бяха пращани в затвора без честно дело срещу тях. " Това е заявил шведският съдия пред изданието от понеделник на белградския всекидневник „Вечерни новости“.
Карпхамар не вярва, че Специалният съд за престъпленията на Армията за освобождение на Косово (АОК) в Хага ще разследва стотиците виновни за страданията на сърбите в Косово след пристигането на международната мисия в района, т.е. след края на войната. Лично той не е бил изненадан, когато в 2010 година швейцарският юрист Дик Марти посочи в своя доклад албанските водачи Хашим Тачи и Рамуш Харадинай за лидери на престъпни кланове, отговорни за страданията на сърбите.
Съдията разказва, че е напуснал района „след преживян шок“, докато разследвал случая с бомбеното нападение срещу автобус по линията „Ниш Експрес“ от февруари 2001 година. Тогава 12 сърби са били убити, а други 40 ранени.
"Въз основа на ДНК материал, взет от място на събитието, беше доказано, че един от потенциалните виновници е Флорим Еджупи. Поисках той и още трима бивши членове на АОК да бъдат отведени в ареста на мисията на ООН, където ще продължи разследването. Те обаче бяха препратени в американския лагер „Бондстийл“, който се смяташе за най-обезопасеното място в Косово, от където Еджупи избяга," казва пред белградския вестник Карпхамар.
Превод и редакция: Ивелина Ватова