Зьодер е на посещение в България по покана на българския премиер. След срещата между двамата премиери бе подписана и съвместна декларация за намерение между България и Бавария за сътрудничество в областта на сигурността и противодействието на престъпността.
Подкрепата за България в Шенген бе един от основните акценти след срещата между двамата.
Баварският премиер Маркус Зьодер изрази подкрепата си към страната за присъединяването й към Шенгеското пространство. Той посочи, че в тежки времена България се доказва като стабилен европейски партньор. „България показва колко силна и стабилна е тя и колко силни, важни и значими са усилията за запазване на сигурността в границите на ЕС. България получи подкрепа от ЕС, но и със собствени средства вложи много усилия, за да осигури защитата на тази външна граница“, заяви още Зьодер.
Българският министър-председател Бойко Борисов от своя страна обърна внимание, че именно Зьодер е бил един един от най-резките срещу България преди години и му е трябвало време, за да се запознае с детайлите. Борисов посочи, че Шенген не е панацея. Според него Шенгенското пространство трябва да се пази добре, защото страната ни сега „се пази“ от него. „Изявих своите претенции към колегата Зьодер, затова че Шенгенското пространство не го охранявате добре. Ние с Турция имаме споразумение и го спазваме перфектно. Нашите проблеми са с гръцката граница. Моля да направите така, че Шенгенското пространство да се пази добре“, посочи премиерът.
Страната ни е на първо място в Европа по задържани, арестувани, дадени на съд и осъдени каналджии бе друга тема от разговорите, за която информира българският премиер.
Въпросът бе продължен и на кръглата маса „Защита на външната граница на ЕС и миграционни политики на Република България“, организирана от Министерството на вътрешните работи и фондация „Ханс Зайдел“, в която двамата премиери взеха участие. Премиерът Бойко Борисов уточни, че над 100 каналджии са арестувани по границата. По думите му 133 лица са осъдени за каналджийство само за 2018 г., а за първите 3 месеца на тази година техният брой е 30 души. Борисов подчерта още, че имаме най-съвременния флот и над 100 % контрол на аквакорията на Черно море. „Врабче да мине, радарите го засичат. Неслучайно само преди седмица над 200 кг кокаин бяха задържани от граничните ни служби в Черно море. Над 300 кг хероин миналата седмица, но мисля, че по задържани количества наркотици и то кокаин, хероин, тонове канабис, българските служби са на първо място или от в първата тройка в Европа“, коментира министър-председателят. Въпреки изнесената статистика Бойко Борисов посочи, че страната ни е разтревожена от подготовката на така наречения "поход на надеждата", който се организира в лагерите в Турция. Борисов посочи, че в момента има над 30 хил. души, които сe организират да тръгнат по Балканския път, през Гърция, Македония, Сърбия, Хърватия, Австрия и Германия. Той обобщи, че България, макар и да показва добри резултати, сама не може да се справя срещу сериозните проблеми с миграцията и че трябва да й се помага. Необходимостта от по-голямо финансиране за защита на границата ни бе изтъкната и от баварска страна.
В кръглата маса взе участие и министърът на вътрешните работи Младен Маринов, който посочи, че на национално ниво за България граничната сигурност е постоянен приоритет. По думите му миграционната обстановка е спокойна и предвидима, българските власти напълно контролират ситуацията по границата. „Независимо от това проявяваме мнителност и работим активно за недопускане на вторични миграционни движения“, каза Маринов.
Директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ гл. комисар Светлан Кичиков допълни, че в момента не се забелязва рязко увеличение на миграционния натиск, но все пак страната остава в готовност да реагира своевременно при установяване на нови тенденции или при промяна на маршрута през България. Гл. комисар Кичиков отчете, че за първите 3 месеца на 2019 г. 85 лица са се опитали да преминат незаконно границата ни със Сърбия, 370 души с Турция и 305 с Гърция.
Деница КИТАНОВА