България отбеляза Деня на Тракия и 106-ата годишнина от превземането на Одринската крепост. С множество събития и разнообразни програми денят бе честван в цялата страна. Събитията в столицата започнаха с панихида в храм „Свети Николай Софийски - Нови” в памет на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета. След това бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Антим I и се състоя възпоменателна церемония по повод паметната дата. Стотици граждани поднесоха венци и цветя на Мемориала на Одринци в столицата в памет на героите от Одринската епопея. Те носеха български трибагреници, на които е изписано „Тракия“.
В събитието участваха и десетки ученици от столични училища, политици и общественици. Част от програмата бяха актрисата Василка Сугарева, квартет „Славей”, квартет „Армейска песен” и Нели Рангелова, както и гвардейският представителен духов оркестър.
 
Слово по повод празника произнесе председателят на Съюза на Тракийските дружества Красимир Премянов.
„Скъпи братя и сестри, уважаеми представители на младото поколение, ученици - бъдещата смяна от България, този ден е на триумф и трагедия. Триумф, защото България със своите славни синове, доказа, че не е получила даром своята свобода“, каза още Премянов. Той посочи, че тракийските българи и тези от Македония са се борили за свободата си без ничия помощ, с героизъм и саможертва и с едно единствено знаме - България.
 
Заместник-кметът на Столична община Тодор Чобанов подчерта, че наш свещен дълг е да помним историята, героите и мъчениците. „Преди повече от век на този ден непревземаемата крепост Одрин падна. По стъпките на Крум Срашни, на Симеон Велики, на Калоян и Иван Асен героичната българска армия извърши военно чудо, превзе крепост, старателно подготвена от светли умове на военното дело да бъде защитена и да не бъде превзета. Това, което стратезите и тактиците на нашите противници не взеха под внимание, беше безкрайният героизъм на българския войник, таланта на неговите командири, справедливата кауза, за която воюваше България в онези години. Кауза, наречена свобода, защото след Берлинския договор мнозина наши сънародници, хиляди по цялото българско землище, останаха извън пределите на Свободна и независима България“, каза Чобанов. По думите му Одрин е паднал, защото българите воювахме за една справедлива кауза“, каза заместник-кметът на София.

В поздравителен адрес президентът Румен Радев се посочва, че Денят на Тракия е съкровен израз на почит и памет. В адреса се казва още, че предците ни са избирали пътя на войната не от верска и народностна ненавист, а в името на справедливостта. Президентът пише още, че за всеки българин Денят на Тракия е съкровен израз на почит и памет - почит към храбрите наши войни, оставили костите си по тракийските поля през Балканската война и памет за хилядите невинни жертви и за изкорененото българско население от Одринска и Беломорска Тракия и голготата на бежанците. Президентът обръща внимание на въпроса за дължимите обезщетения за имотите на тракийските бежанци и изрази за ясен ангажимент към справедливите искания на тракийци.

В интервю за „Фокус“ председателят на 44-ото Народно събрание Цвета Караянчева коментира, че не бива въпросът за траскийските българи да се използва и преекспонирана с политически цели. Караянчева заяви, че посланието на Деня на Тракия е да помним миналото, да прощаваме, но и да разказваме историята, за да не се повтаря. По думите ѝ трябва да се помни силата на Българската армия и това, че никога българско знаме не е било пленено. „Това е ден, в който тракийците получават своята свобода. Една бленувана свобода на тези тракийски мъченици, които бяха прокудени от родните си места. Тракийците имат един девиз: „Прощавай, но не забравяй“. Бъдеще се гради с мир, а не с война“, посочи председателят на 44-ото Народно събрание. Караянчева заяви, че Денят на Тракия е дата, в която тракийците от всички краища на България се събират, за да отдадат почит на своите деди. Караянчева се включи в честванията на Деня на Тракия във Варна при Арката на 8-ми приморски пехотен полк. Председателят на парламента прие рапорта на командващия почетния караул. Организатори на отбелязването в морската столица бяха Тракийско дружество „Капитан Петко Войвода“, Община Варна, Военноморските сили, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Съюза на ветераните от войните.

През 2006 година 26 март е признат официално от българското правителство за Ден на Тракия. На този ден се чества подвига на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и почитта и паметта към хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България и запазили родовата си памет. Чества се като годишнина от деня, в който е превзета Одринската крепост на 26 март 1913 г. от Българската армия през Балканската война (1912-1913).
Деница КИТАНОВА