Кметът на София Йорданка Фандъкова първа взе думата за приветствие. Тя заяви, че празникът на буквите е празникът на нашата сила, а тържеството на знанието е тържество на свободата. "През 885 г. учениците на Кирил и Методий намират убежище в България. Историците казват, че княз Борис жадувал за такива хора, които под негова закрила създават Преславската и Охридската книжовни школи", посочи тя и допълни, че през последвалия Златен век България се превръща в духовен център.
От своя страна президентът Румен Радев посочи, че дълбоко в темелите на нашата държавност са вградени писмеността и духовността. "24 май е празник на всички светли умове, които не се примиряват с невежеството и вярват в просветения прогрес", заяви държавният глава. По думите му благословени сме да имаме като покровители светци, дарили ни буквите.
Специален гост на събитието бе генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле, която честити празника и пожела да живее България. Тя посочи, че за нея е голяма чест като представител на ЮНЕСКО да споделя светлия празник 24 май. Азуле обърна внимание на нематериалните аспекти на езика. "Езикът е първата среда, в която сме приети. Той е това, чрез което едно дете възприема историята, чрез което едно дете наследява предците си. Езикът е нишката на нашето човечество. Това, чрез което човешкото същество предава, получава и това посредством, което има и съществува история", допълни тя. Слова произнесоха още министърът на образованието Красимир Вълчев и на културата Боил Банов.
Образователният министър Красимир Вълчев каза, че българската азбука, българският език и книжовност са спойката и опората на националната ни идентичност. "Днес е хилядолетния празник на България, единственият останал като връзка. Езикът и образованието са ни съхранили през вековете", заяви Вълчев и допълни, че те са пътят на нашето развитие“, изтъкна той.
От своя страна министърът на културата Боил Банов заяви, че мислите на учителите, хората на науката и културните дейци, са мислите на тази държава, а дръзновението им е нейното вдъхновение.
След официалната част всички присъстващи поднесоха венци и цветя пред паметника на светите братя Крили и Методий. В честванията се включиха още представители на академичната общност, учители, ученици и десетки родолюбиви граждани, а градинката пред Националната библиотека бе огласена от звуците на химна "Върви народе възродени", или така наречения Български всеучилищен химн, чийто автор е Стоян Михайловски, а музиката на химна е написана от Панайот Пипков.
Както традицията повелява празникът бе отбелязан с общоградски чествания и шествия в цялата страна. Отбелязването на Деня на славянската писменост и култура датира от 1851 г. Първото честване на светите братя Кирил и Методий става по идея на Найден Геров в Пловдив, където тази година празникът започна с празнично шествие. То тръгна от площад „11 май“ към центъра на града. Обичайно шествието се предвождаше от ученици на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, които носеха иконата на светите братя Кирил и Методий. Мажоретки и духов оркестър бяха също в челото на колоната, а след тях и всички официални лица, гости и духовници начело с Пловдивския митрополит Николай.
В Карлово Денят на славянската писменост и култура бе отбелязан с издигане на националния флаг под звуците на българския химн. В голямата празнична програма с песни и танци се представиха децата, девойките и младежите от средните училища. В друг град от областта - Садово празничната програма започна още от 09.30 часа с водосвет, тържествено слово на кмета на Община Садово Димитър Здравков и награждаване на заслужили дейци на културата.
С празнична програма на пл. „Акад. Николай Хайтов“ в Асеновград бе отбелязан Денят на славянската писменост и българската просвета и култура. Началото на програмата бе поставено 10.30 часа, когато от всички краища на площада пристигнаха шествия от възпитаниците на училищата в града. В началото на тържествената програма, посветена на празника на буквите, кметът на Общината д-р Емил Караиванов връчи грамоти на изявени ученици, които през учебната година са проявили своите научни, спортни или други дарби и заложби.
С пъстро шествие от площад „Велчова завера” до сградата на Общината започнаха честванията по случай Деня на българската просвета, култура и писменост във Велико Търново. В него участваха над 1000 деца, ученици, студенти, учители и преподаватели, дейци на културата и изкуствата, жители и гости на града от България и чужбина.
В Свищов с поклонение, общоградско шествие, много музика, песни и танци бе отбелязан 24 май. Програмата започна в с поднасяне на цветя на гроба на д-р Георги Атанасович – министър на просвещението в първия кабинет на България (26 юли – 24 ноември 1879 година).
В Пазарждишко стотици деца, учители, дейци на културата и общественици се включиха в празничното шествие за 24 май в града. Начело на шествието, което се предвождаше от мажоретките на Общинския детски комплекс, бяха народни представители от 13 МИР – Пазарджик, общинското ръководство на Пазарджик, образователни експерти. Ученици и учители тръгнаха от читалище „Виделина” и премина по булевард „България”, като бяха съпровождани от много родители, носещи цветя. Въпреки слабия дъжд, много граждани също се присъединиха към празника. Участниците положиха венци и цветя на паметника на Кирил и Методий в градинката срещу сградата на Общината. Празникът продължава с концерт на площад „Константин Величков” с участието на състави към Общинския детски комплекс.
Община Пещера отбеляза Деня на славянската писменост и българската просвета и култура с празнична програма. На централния площад „България“ се събраха ученици, учители и културни дейци. По традиция бяха наградени успешните ученици на Пещера, заслужилите учители и дейци на културата от общината. Подготвена бе и празнична програма, в която участваха деца от учебните заведения.
Във Велинград празничната програма започна с шествие на представителен духов оркестър и мажоретен състав ,,Димитър Мечев’’, велинградски дейци на просветата и културата, представителни групи на училищата в града и официални гости. Тя продължи с празничен благослов, отслужен от енорийски свещеници и концерт-спектакъл на централния площад „Николай Гяуров” във Велинград. Кметът на Община Велинград д-р Костадин Коев поздрави всички просветни и културни дейци по повод празника. Концертната програма започна на градския площад с изпълнения на ДЮВИШ „Звънче“, танцова формация „Танцувай с мен“ към СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в курорта, ВГ „Караоке“, детските формации от ОДК - Велинград, танцова формация „Расна китка“ към СУ „Методи Драгинов“ – с. Драгиново и спортен клуб „Импулс“.
С многолюдно шествие в Шумен бе отбелязан 24 май. Деца, ученици, учители и родители преминаха по главната улица от пл. „Кристал“. Начело на шествието бяха Градския духов оркестър и ученици, носещи образите на Светите братя Кирил и Методий. След тях в празничната колона бяха народни представители, областният управител, кметът на Шумен и заместниците му, общински съветници. Шествието приключи с изпълнения на мажоретни състави от детски градини и клуб „Ритмик“. Празникът продължи в ДКТ „Васил Друмев“ с церемония по връчване на „Наградата на Шумен“ в сферата на образованието и науката.
В Стара Загора близо 2000 ученици и студенти се включиха в празничното шествие по повод 24 май. Три лъча се събраха на обновения площад пред Общината, където се проведе церемонията. На тържественото честване присъстваха кметът Живко Тодоров и зам.-кметът Иванка Сотирова, общински съветници, представители на обществени организации. Да споделят празника тук бяха Емил Христов, зам.-председател на Народното събрание и депутати, областният управител Гергана Микова и заместниците ѝ Петя Чакърова, и Димитър Драчев. Просветни и културни дейци, както и много граждани също дойдоха на площада. Начало на честването дадоха мажоретките от Центъра за подкрепа за личностно развитие с танцови изпълнения.
Точно в 10.00 часа на площада прозвуча Химна на Стара Загора. Последва и хорово изпълнение на любимия за всички българи „Върви, народе възродени“. Към небето полетяха балони с буквите от българската азбука. Прозвуча емблематичното стихотворение „Аз съм българче“ изпълнено от второкласничката Искра Кирчева. Стихове за България прочетоха и ученици от Второ основно училище. Под звуците на Националния химн бяха издигнати знамената на България, на Стара Загора и на Европейския съюз.
В друг град от областта - Казанлък честванията започнаха с празнично шествие, чийто финал бе на площад „Севтополис”, където е състоя общоградско тържество. По време на тържеството бяха наградени победителите в инициативата „Младите лидери на Казанлък”. В навечерието на празника на официална церемония бяха отличени педагози в класацията „Учител на годината 2019“, организирана от Община Казанлък.
Теодор Монев от ОУ “Христо Ботев“ и неговото изпълнение на Вазовото стихотворение „Аз съм българче“ постави началото на градското тържество в Добрич. Както всяка година то бе предвождано от 109-годишна икона, изографисана от незнаен иконописец. Първи в шествието преминаха официалните лица - кметът Йордан Йорданов и неговият екип, областният управител Красимир Кирилов и екипа му, депутати, общински съветници. По традиция след официалните лица първо преминава Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий“. В шествието се включиха всички образователни структури в града, както и културните институции. Шествието бе проследено от огромен брой добричани, които изпълниха централната пешеходна зона до началото на парка „Св. Георги“. В Каварна тържественото шествие по централната улица се включиха ученици, учители, деца от детски градини, просветни и културни дейци.
Стотици деца, ученици, учители и културни дейци се включиха в празничното шествие по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в Кюстендил. В шествието, което се състоя на площад „Велбъжд”, участваха представителни групи на детските градини, основните училища и гимназии, културните институти и читалищата. Официални гости на празника бяха кметът на Община Кюстендил Петър Паунов, областният управител Виктор Янев, председателят на Общински съвет Михаела Крумова, както и началникът на Регионално управление на образованието Мая Стойчева. На площада дефилираха представители на шестте детски заведения в които се отглеждат, възпитават и обучават 1474, от които 189 деца са приети в яслени групи. В Търговище традиционното празнично шествие на образователни и културни институции постави началото на проявите, посветени на 24 май. Шествието, което премина от I ОУ „Христо Ботев“ до площад „Независимост“.
В Плевен близо 300 хористи от 11 хорови формации запяха заедно "Върви, народе възродени". Празничният хор бе част от проявите, с които Плевен отбелязва един от най-светлите дни в празничния календар. Празникът започна с традиционно тържествено шествие. В 10.30 ч. пред Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ се събраха ученици, учители, студенти, дейци на културата, представители на местната власт и десетки граждани.
Деница КИТАНОВА