София. България се включи в инициативата „Часът на Земята“. Тя води началото си от 2007 г. и обединява послания и действия за опазване на природата по целия свят. По традиция тя се отбелязва всяка година в края на март за един час, от 20.30 до 21.30 часа. По време на Часа на Земята милиони хора по света символично изгасят осветлението в домовете си за един час, а знакови сгради притъмняват фасадите си. Така всички заедно отправят призив за по-устойчиво бъдеще, демонстрирайки какво влияние могат да имат малките постъпки върху голямата планета. Тематичното мото на тазгодишното издание е „Свържи се с природата“, а събитието ще стане факт в безпрецедентните 188 държави на планетата.
Десетки български общини отново подкрепиха инициативата, като изгасиха символично осветлението за час. Още от сутринта в градинката на Народния театър „Иван Вазов“ в София врати отвори фермерският пазар „От нашата ферма – с любов за вас!“, който е пример за това как опазената природа подпомага развитието на бизнеса. Заедно с богатото разнообразие от фермерски и занаятчийски храни на малки производители, WWF организира и тематични работилници. В тях посетителите имаха възможността да се научат да изработват декоративни фигурки от восък, да приготвят домашно сладко и сурови крекери, както и да участват в разпознаване на сирена. Така всеки сам имаше възможност да се докосне до даровете на природата и да проследи процеса на превръщането им в питателна храна.
В съседство, на паркинга на площад „Батенберг“ бяха разкрити и мобилни пунктове за събиране на текстил, стара техника и опасни отпадъци. Петдесет пешеходни светофара в града сигнализираха във формата на сърце – отправяйки ясно послание за любов към природата, а НДК светеше в зелено.
Както всяка година, кулминацията на събитията бе пред Народния театър „Иван Вазов“ от 20:30 до 21.30 ч. В момента, в който емблематични за столицата сгради потънаха в мрак, започна акустичен концерт със специалното участие на Sofia Gospel Choir, Бояна Желязкова, Wet Pebbles Band, както и на традиционното огнено шоу.
За трета поредна година WWF и Българската асоциация за ски в свободен и екстремен стил (БАССЕС) организираха нощно изкачване на Черни връх. Сборният пункт бе пред х. Алеко в 19.30 ч., откъдето групата пое по маркиран маршрут, специално подбран в зависимост от метеорологичната обстановка.
В интервю за Агенция „Фокус“ Калина Бояджиева от организацията WWF коментира, че "Часът на земята" води един собствен живот в България. По думите ѝ все повече се включват различни хора в инициативата, които желаят да бъдат партньори, които дори сами организират свои неща. Тя уточни, че действията на всеки един от нас са от значение и могат да имат много сериозен ефект.
Зам.-кметът на София Йоана Христова посочи, че и през тази година Столична община взема активно участие в отбелязването на световната инициатива „Часът на земята“. Тя припомни, че за миналата година събраните електронни и електрически отпадъци са над 4 700 тона, а опасните близо 5,5 тона. „Само за първите няколко месеца на 2019 г., когато внедрихме системата за текстилни отпадъци, събраните такива са над 30 тона,“ коментира тя.
В интервю за Радио „Фокус“ кметът на Каварна Нина Ставрева посочи, че за зелената система и чистия въздух в общината се говори от ранна детска възраст, за да се даде добър пример. Според нея хората имат нужда от активни информационни кампании, за да осъзнаят, че от личният им избор и поведение зависи в каква среда ще живеем. По думите ѝ, за да се мотивират хората да изхвърлят отпадъците си отделно е добре да се изгради система не само за разделно събиране, а и за отделното им извозване от специализираните фирми.