София. В София се състоя 40-ата среща на Съвета на министрите на външните работи на държавите-членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ЧИС) - най-представителната и институционално най-добре развитата организация в широкия Черноморски регион. Тази среща отбеляза и края на българското председателство на организацията и началото на председателството на Гърция. На 1 януари 2019 г. България пое ротационното председателство на ЧИС за периода до 30 юни 2019 г. Приоритетите за нашата страна като председател включваха насърчаването на пълноценното взаимодействие на организацията с ЕС, продължаване на процесите за реформиране и адаптиране на ЧИС към съвременните предизвикателства, както и задълбочаването на бизнес контактите между страните от региона. Българското председателство премина под мотото „Море от възможности“.
По време на заключителната среща вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева отчете, че по време на председателство ни са се случили събития за първи път от 27-годишната история на организацията. Такова събитие е проведената среща на високо ниво между ЕС и ЧИС. Тя се състоя миналата седмица в Брюксел и в нея участваха министри, зам.-министри и други представители. За първи път също така са организира срещи и работни групи по теми, върху които ЧИС до сега не е била толкова фокусирана- жените в ИТ сектора и дигитализация на малките и средни предприятия. В рамките на председателството ни се взе и решение за изпращане на покана на Северна Македония за присъединяване към организацията. Очаква се македонската държава да стане пълноправен член на ЧИС по време на гръцкото председателство – до края на тази година.
Македонският външен министър Никола Димитров благодари на вицепремиера Захариева и на България за оказаната подкрепа. Той обясни, че за Северна Македония предстоят важни процеси за европейската перспектива и за региона. Според него страната му показва изключителен демократически подход от последните две години. „Говорим за правата на човека, медиите ни са по-свободни. Мислим да започнем процеса за членство и да станем една истинска европейска демокрация. Имаме битка трябва да си задържим младите у дома“ посочи външният министър и уточни, че затова е много важно регионът да не допуска грешки по тази политика. „Нашият път е към Европа, държавите в региона трябва да си помагаме. Ние не можем да бъдем успешна държава, ако нашите съседи не са добре", коментира Димитров.
Основните теми на срещата на външните министри бяха културата, транспорта и опазването на околната среда. Министър Захариева оповести, че е създадена експертна група, която ще следи за опазване на културното наследство. Относно замърсяването на Черно море и Дунавския регион ЧИС успешно е привлякла индустрията, която основно замърсява и произвежда пластмасовите опаковки да финансира организацията с цел опазване на околната среда. Според министър Захариева в сферата на третия приоритет - транспортът, има още какво да се направи. "Струва ми се, че все още не използваме достатъчно добре потенциала за връзка между регионите - Централна Азия, Близкия изток и Европа и локациите на държавите в достатъчно силна степен. Имаме много по-голям потенциал за развитие на транспортната свързаност", поясни тя. Вицепремиерът припомни, че този месец е имало среща в к.к „Слънчев бряг“, затова как регионът може да привлече повече китайски туристи. „Всички държави и членове на ЧИС заедно ще работим за привличане на повече китайски туристи“, добави тя.
Даяна ДЮЛГЕРОВА