На пресконференция председателят на УС и главен изпълнителен директор на Банка ОТП Шандор Чани обясни, че банка ДСК ще продължи да осигурява качествено всички услуги и след обединението ѝ с Експресбанк и че всички клиенти ще бъдат доволни. „Горди сме, че през 2008 г. в цяла Европа имаше финансова криза, но ОТП работеше така, че не ни беше необходим никакъв допълнителен капитал. ОТП е една консервативна банка, която няма скелети в гардероба. Понастоящем Банка ОТП е в 9 страни и е сигурно, че ще влезем и в още 3. И мога да кажа, че навсякъде нашите банки работят както трябва. Капиталът ни е 50 млрд. евро и на базата на отчетите печалбата ни надвишава 1 млрд. евро. Ние сме единствената банка, чийто курс в борсата надхвърля курса преди 2008 г., и ако гледаме балансовата стойност към борсовата стойност – много европейски банки работят с много по-слаби резултати. Имаме над 18 млн. клиенти в региона с 4 хиляди банкомата и 36 хиляди служители“, каза още Чани. Според него банковите услуги в България са на западноевропейско ниво.
Председателят на УС и главен изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова коментира, че сливането на ДСК и Експресбанк ще има голям положителен ефект за банковия сектор в България. „От 2003 г. ДСК е в семейството на Банка ОТП, а днес и Експресбанк се присъединява. Това са две банки, които са стабилни и ще допринесат за банковия сектор в България чрез подобряване на услугите. Ние като ръководство на банката поемаме ангажимент да осигурим плавен процес на интеграция и да уведомяваме нашите клиенти за ключовите промени при сливането. На този етап за клиентите няма да има промяна – двете банки ще функционират като самостоятелни юридически субекти“, каза още Маринова и обясни, че новото име на Експресбанк ще бъде Експресбанк ОТП Груп.
Председателят на Надзорния съвет на Банка ДСК и главен стратегически и финансов директор на Банка ОТП Ласло Бенчик обясни, че унгарската ОТП е увеличила капитала на ДСК във връзка със закупуването на Експресбанк, но по думите му това не засяга дивидентите и разпределението на печалбата. “ОТП не живее само с дивидентите от дъщерните банки и има капитала, който ѝ е необходим за здравословна дейност. ОТП е много силна от гледна точка на капитал – имаме резерв от над 8 млрд. евро, така че той може да се използва както за ликвидност, така и за капитал“, заяви Бенчик и обясни, че в момента не се планира купуване на други банки в България. Той посочи още, че основната цел на ОТП сега е плавното приключване на интеграционния процес по придобиването на Експресбанк от ДСК, който ще приключи през 2020 г.
Цветилена СИМЕОНОВА