„За милиони хора по света Червеният кръст е символ на помощ, закрила и надежда. Човекът е способен да мисли, да обича, да чувства, да помага, да общува и да твори. Субектът най-често се оказват семейството, роднините, приятелите. Доброволецът е човек, който преминава тези установени „граници” на човечността. Той преди всичко дава. Не само на най-близките си хора, а преди всичко на тези, които имат нужда от помощ, подкрепа, надежда. Доброволецът не остава безучастен и вярва, че протегната ръка може да променя съдби и да докосва животи. Той дава своите дела, идеи, мечти, вдъхновение и закрила на слабите, самотните, възрастните, пострадалите от бедствия, заблудените в планината, борещите се за глътка въздух във водата, за децата и сираците, за пострадалите в зони на военни действия, за търсещите закрила мигранти и за милиони непознати по света, обединени от едно – зовът за помощ, викът за надежда”, се посочва в адреса.
В него се отбелязва, че Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец се основава на една общочовешка идея – доброволното даряване на сили, време, труд, съпричастност и закрила за най-уязвимите.
„Ние сме доброволци, защото вярваме в едно по-добро бъдеще, вярваме в една човешка норма и справедливост, в чиято основа стои ценността на живота. И днес мнозина от нас рискуват живота си навсякъде по света, където има конфликти, бедствия и кризисни ситуации. Ние оказваме помощ, водени от основните принципи на Червенокръсткото движение – хуманност, безпристрастност, неутралност, независимост, доброволност, единство, универсалност”, се посочва в поздравителния адрес.
„Скъпи доброволци, нашият празник е повод за гордост, повод за равносметка и вяра, че делата ни ще променят света!
Бъдете живи и здрави, бъдете все така всеотдайни и силни, бъдете усмихнати и дарявайте обич и надежда! Вие сте бъдещето и вие носите светлината на доброто и хуманността. Честит празник! Бъдете все така с големи и топли сърца, устремени към доброто!”, заявяват Христо Григоров и София Стоименова.