В резюмето на доклада за напредъка на Сърбия, видян от агенцията, се подчертава, че "е необходимо Сърбия да ускори значително темпото на реформите в областта на върховенството на закона".
Това се смята за „особено важно, когато става въпрос за независимостта на съдебната власт, борбата с корупцията, свободата на медиите и разрешаването на случаи на военни престъпления и организирана престъпност в самата държава, ако Сърбия иска да запази цялостния баланс в преговорите за членство с ЕС“.
Според ЕК, Сърбия, "остана напълно ангажирана в диалога с Прищина, с посредничеството на ЕС, въпреки въвеждането на митата от Косово".
Но от там добавят, че "Сърбия трябва да положи значителни усилия и да допринесе, особено що се отнася до международните отношения, създавайки благоприятни условия за сключване на всеобхватно правно обвързващо споразумение с Косово".
„Това споразумение е спешно и е от голяма важност, за да могат Сърбия и Косово да продължат напред по европейския си път“, отбелязват от Комисията.
В доклада се отбелязва, че "политическият климат в Сърбия все повече се характеризира с разделение и намаляване на пространството за различни политически мнения".
ЕК подчертава, че следователно е "необходимо спешно да се създаде повече пространство за истински дебат между страните, за да се засили широкият проевропейски консенсус, който е от жизненоважно значение за напредъка по пътя към ЕС".
В него се посочва също, че "няколко опозиционни партии бойкотират парламента от март 2019 г." и се отбелязва, че "действията на управляващата коалиция доведоха до влошаване на дебата за законите и заключенията, което подкопава ролята на парламента в работата на изпълнителната власт".
ЕК посочва също, че антиправителствените протести, които избухнаха заради нападение срещу лидер на опозицията, продължават от декември миналата година.
От там добавят, че „макар да няма напредък в свободата на изразяване, проектът за нова правителствена медийна стратегия е изготвен по прозрачен начин и с участието на всички партии“ и че сега трябва спешно да бъде приет и изпълнен, като се имат предвид сериозните предизвикателства в тази област".
В доклада се казва, че "икономическите реформи доведоха до някои резултати, особено в на макроикономическата стабилизация", както и че " възможностите на пазара на труда са се подобрили".
"Въпреки това, ключовите структурни реформи в публичната администрация, данъчните власти и държавните предприятия напредваха бавно и частният сектор страда от лошо управление и лошо прилагане на правилата за лоялна конкуренция".
Днес Европейската комисия публикува годишен пакет от доклади за разширяването, който определя напредъка, постигнат от страните в процеса на европейска интеграция. Това е най-важният документ за страните от Западните Балкани и Турция, който определя фактическата ситуация във всяка страна и оценява напредъка, но също така и недостатъците в изпълнението на критериите в процеса на интеграция.
Превод и редакция: Иван Христов