Казанлък. Нова книга за историята на Празника на розата в Казанлък ще бъде представена на 29 май, предаде кореспондент на Радио „Фокус”. Неин автор е д-р Косьо Зарев, бивш директор на Исторически музей „Искра”, който се занимава с история на розопроизводството и празника на розата от 1968 г. Той прави и първата музейна сбирка, свързана с розопроизводството като поминък на казанлъчани. „Успях през тези години да събера много интересни данни и да покажа, че празникът на розата е самобитен. Той е нещо уникално“, каза д-р Зарев. „Самите изследвания показват, че празникът пръв път е създаден в Казанлък. Борба между Карлово и Казанлък няма. Данните, които ние намерихме показват, че в Карлово празникът се прави три години по-късно от този в Казанлък - през 1906г. Другото, което е много интересно е, че през 1970г. от Съвета за култура от Карлово идват в Казанлък да питат как се прави празникът. И пак три години след това беше направен празник на розата в Карлово по подобие на нашия“, заяви д-р Зарев.
Той подчерта, че в продължение на 40 години е работено по темата каква е тракийската роза , защо тя е била известна в цяла Тракия и Гърция, а тук няма никакви сведения за нея. Благодарение на нумизмати от София, които изследват тракийската нумизматика, е намерена тракийската роза на монети. „За мен вече беше ясно, че сведенията за нея са верни. Ние трябва да подчертаваме, че Казанлък е мястото на тракийската роза. За нас тя е толкова важна, защото тръгваме от тракийската и стигаме до казанлъшката роза. Това е историята“, поясни д-р Косьо Зарев.
В книгата си за историята на Празника на розата в Казанлък д-р Зарев проследява и появата на персонажи в него като Царица Роза и нейния избор през годините, както и този на Цар Севт III.
Славяна ГАЙДАРОВА